Kavala’ya ödül verilmesi üzerine, AKPM Türk Delegasyonu üyeleri salonu terk etti

Merkezi Fransa’nın Strazburg kentinde olan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde (AKPM), Gezi Parkı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Osman Kavala‘ya ödül verilmesi üzerine, AKPM Türk Delegasyonu üyeleri salonu terk etti.

Sıklıkla Avrupa Birliği (AB) Konseyi ile karıştırılan ve merkezi Strazburg’ta bulunan Avrupa Konseyi’nin, Parlamenter Meclisinin sonbahar oturumunda ödül için tören düzenlendi.

AKPM Başkanı Tiny Kox, 60 bin avro para ödülünü içeren Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün, bu yıl Kavala’ya verilmesini kararlaştırdıklarını açıkladı. 

TBMM milletvekillerinden oluşan AKPM Türk Delegasyonu üyeleri, ödülün Kavala’ya verildiği açıklandığında töreni terk etti.

Ödülü, Kavala’nın eşi Ayşe Buğra Kavala aldı. Ödüle, Kavala’nın dışında Polonyalı avukat Justyna Wydrzynska ile Ukraynalı insan hakları aktivisti Yevgeniy Zakharov aday gösterilmişti.

Ödül verilecek kişiyi seçen panel, AKPM Başkanı Tiny Kox veya onun belirlediği kişi ile 6 bağımsız üyeden oluşuyor. Panel üyelerinin üçü AKPM Bürosu, üçü Çekya’da bulunan Vaclav Havel Kütüphanesi ile Charta 77 Vakfı tarafından belirleniyor.

TIKLAYIN – Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü, Osman Kavala’ya verildi 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx