ABD açıkça söyledi: Kritik Ukrayna kenti yakında düşebilir

T24 Dış Haberler

ABD, Ukrayna’nın aylardır savunduğu Avdiivka kentinin kısa süre içinde Rusların eline geçebileceğini söyledi. 

ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, Ukrayna’nın cephane kıtlığı yasadığına dikkat çekerek, “Avdiivka Rus kontrolüne düşme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, “olabildiğince Ukraynalının hayatını kurtarmak için” elinden geleni yapacağını söyledi. 

Rusya kuvvetleri, son aylarda savaşın en yoğun sıcak çatışmalarının yaşandığı bölgelerden olan Avdiivka’da ilerlemeye başardı. BBC, bu sayede Rus kuvvetlerinin şehri kuşatma tehlikesi oluştuğunu belirtti. 

Perşembe günü verdiği brifingde Kirby, Avdiivka düşerse bunun nedeninin büyük oranda Ukrayna’nın ağır silahlar için cephanesinin tükenme noktasına gelmesi olacağını belirtti.

Kirby, “Rusya, Ukrayna pozisyonlarına saldırması için peş peşe dalgalarca asker gönderiyor” diye konuştu. Sözcü, “Rus kuvvetleri şimdi Ukrayna siperlerine yaklaşıyor ve Ukrayna güçlerini bunaltmaya başlıyorlar” diye konuştu. 

Kongre’de Cumhuriyetçilerin yardım tasarısını engellediğine dikkat çeken Kirby, Ukrayna’ya bu sebeple ihtiyacı olan havan toplarını yollayamadıklarını belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx