Vodafone Türkiye, 2021-2022 mali yıl sonuçlarını açıkladı

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, Nisan 2021 – Mart 2022 ortası periyodu kapsayan mali yıl sonuçlarını açıkladı. 31 Mart 2022 sonu prestijiyle son bir yılda 2.6 milyar TL yatırım yapan Vodafone Türkiye, 2021-22 mali yılı servis gelirlerini, geçen yıla göre %21.7’lik* artışla 17.2 milyar TL’ye çıkardı. Şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) ise %23.8 artışla yaklaşık 5.7 milyar TL’yi aştı.

Taşınabilir abone sayısı 24.4 milyon

Vodafone Türkiye’nin taşınabilir müşteri sayısı 2021-22 mali yıl sonu itibarıyla 24.4 milyona ulaşırken, M2M (Makineler ortası iletişim) dahil toplam taşınabilir abone sayısı 27.3 milyon oldu. Şirketin faturalı abone sayısı son bir yılda yaklaşık 1.3 milyon artış ile 16.8 milyona çıkarken, toplam bazının %68.8’ini faturalı aboneler oluşturdu. Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta büyümesi de devam etti. Şirket, bu mali yılda bir evvelki yıla kıyasla 120 bin sabit genişbant müşterisi kazanarak toplam 1.3 milyon müşteriyi aştı. 

Engin Aksoy: “Türkiye’nin en süratli büyüyen yeni jenerasyon temas ve dijital servisler şirketi olmayı hedefliyoruz”

Vodafone Türkiye’nin 2021-22 mali yıl sonuçlarını değerlendiren Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy şunları söyledi:

“Vodafone olarak, Türkiye pazarında 16 yılı geride bıraktık. Bu süreçte, Türkiye’nin en büyük memleketler arası direkt yatırımlarından biri olarak, ülkemizin büyümekte olan telekom pazarındaki yerimizi aldık. 2021-22 mali yılında toplam 2.6 milyar TL yatırım yaparak Türkiye iktisadına ve dijitalleşmeye katkıda bulunduk. Geleceğin dijital servislerde olduğunu düşünüyoruz. Bu fikrimizin bir sonucu olarak, 2025 yılına kadar Türkiye’nin en süratli büyüyen yeni jenerasyon irtibat ve dijital servisler şirketi olmayı hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için ‘Yeni Jenerasyon İlişki, Dijital Operatör ve Kurumsal Çözümler’ ögelerinden oluşan planımıza odaklanmaya devam ediyoruz. Vodafone Holding bünyesinde faaliyet gösteren 13 şirketimizle dijital servisler gayemize giden yolda her geçen gün daha da büyüyoruz. Diğer yandan, gaye odaklı vizyonumuz doğrultusunda çevre ve toplum üzerinde yarattığımız tesire de değer veriyor ve faaliyetlerimizi Çevresel, Toplumsal, Yönetişim kriterlerine uygun olarak sürdürüyoruz. Ülkemizin ve kesimimizin geleceğine duyduğumuz inançla yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

Dijital müşteri sayısı 18.8 milyona ulaştı 

Müşterilerine en âlâ dijital tecrübesi sunmayı hedefleyen Vodafone’un 2021-22 mali yılında Vodafone Yanımda ve Online Self Servis üzere dijital kanallarını kullanan aylık etkin müşteri sayısı 18.8 milyona yükseldi. Vodafone’un dijital kanallarını kullanan müşterilerinin aylık toplam etkileşimi ise 440 milyona yaklaştı. 

Veri kullanımı %34.8 arttı

Vodafone Türkiye müşterilerinin son bir yıldaki toplam taşınabilir veri kullanımı, bir evvelki yıla kıyasla %34.8 artarak 3.258 petabyte olarak gerçekleşti. 

TOBi 10 milyon sohbet gerçekleştirdi

Vodafone, Türkiye’deki en gelişmiş dijital asistanlardan biri olan TOBi ile müşterilerinin hayatındaki ana noktalara dokunmaya devam etti. Vodafone Yanımda, WhatsApp, Sesli Cevap Sistemi üzere selfservis kanallarının tamamında 1.000’e yakın farklı süreç yapabilen TOBi, aylık 4 milyon tekil kullanıcıya ulaşırken, toplam 10 milyon sohbet gerçekleştirdi. Gerçek manaya ve tahlil oranı %92 olan TOBi, Vodafone’un kişisel ve kurumsal müşterilerine asistanlık yapmanın yanı sıra Her Şey Yanımda ve Süpermarket Yanımda üzere platformlarda da müşterilere takviye oluyor. TOBi, uçtan uca süpermarket alışverişi dayanağı veren tek sohbet robotu olma özelliğine sahip bulunuyor.

Mağaza kanalında dönüşüm 

Vodafone, yeni jenerasyon perakende anlayışı doğrultusunda mağazalarını daha fazla çeşit ve yeni jenerasyon eserlerin sergilenebileceği alanlara dönüştürmeye başladı. Basılı gerecin kullanılmadığı, etraf dostu mobilyaların tercih edildiği ve müşterilere operatör eserlerinin yanı sıra farklı teknolojik eserlerin de sunulduğu yeni kuşak mağazaların sayısı 90’a yaklaştı. Vodafone, tüm mağazalarına ve 1.500 dijital hizmet noktasına yaygınlaştırdığı yeni “Gel İncele Adresine Gönderelim” hizmetiyle, yalnızca online mağazada satışa sunulan eserleri fizikî mağazalarda inceledikten sonra şahsî dijital asistan TOBi üzerinden sipariş verme ve adrese teslim alma imkânı sunuyor. Vodafone, çok yakında Metaverse’de de mağaza açarak ziyaretçilerine yeni jenerasyon dijital tecrübe yaşatacak.

Vodafone Hisse kullanıcı sayısı 3,7 milyonu aştı

Vodafone’un yeni jenerasyon taşınabilir finans tahlili Vodafone Hisse de 2021-22 mali yılını muvaffakiyetle kapattı. Vodafone Hisse eserlerini kullanan toplam kullanıcı sayısı 3,7 milyonu aştı. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*