Üretici bal fiyatı artsın istiyor

Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği (TAB) Genel Lideri Ziya Şahin, gezginci arıcıların 1 teneke (26 kilogram) bal maliyetinin kovan sayısına nazaran bu yıl 1400-1860 lira ortasında değiştiğini söyledi.

Şahin, 2022 yılı bal maliyetlerini açıkladığı basın toplantısında, arının ve arıcının doğal şartlarda ürettiği balın piyasada hakim olması için Ar-Ge ve memleketler arası çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Balların kimliklendirilmesinin, Türkiye’nin kalite potansiyeli yüksek ballarının dünya pazarında rekabet edebilmesi için temel kaide olduğunu belirten Şahin, “Monofloral bal projesi ile kestane, geven, pamuk, narenciye ve ayçiçeği ballarının kimlikleri çıkarılmak üzere proje bitirildi. Proje sonucunda, bilhassa kestane balımızdan sonra, ayçiçek ve geven ballarımız için bilimsel farkındalık oluşturularak dünya ticaretine girmesine yer hazırlandı. Artık bu balların da milletlerarası kimliğini oluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

Şahin, şeker şuruplarının çok farklı çeşitleri bulunduğunu ve bunların hepsinin C4 tahlilleriyle tespit edilemediğini anlattı. Buna karşılık yeni tahlil metotlarını geliştirmek üzere bir proje üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Şahin, tağşişleri tespit ederek üretici ve tüketici mağduriyetinin giderilmesini hedeflediklerini söyledi.

SÖZLEŞMELİ ARICILIK PROJESİ

Şahin, ünite kovandan daha fazla eser alınması, her eserin kalite normlarına uygunluğunun belgelenmesi ve bu üretim sonucunda üreticilerin de emeğinin karşılığını alabilecekleri üretim modeli olan Kontratlı Arıcılık Projesini oluşturduklarını anlattı.

Proje dahilinde doğal bal üretiminin artırılacağını, tüketicilere daha inançlı besin sunulacağını vurgulayan Şahin, projeyle Türkiye’de üretilen ballarda paha yaratmayı ve arıcılıkta sürdürülebilirliği sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Şahin, kontratlı üretimin kalitenin kendisi olduğunu belirterek, “Üreticinin dağ başında 6 ay yaşayarak ürettiği balın karşılığını vermiş olacağız. TAB olarak kontratlı üretime girmeyi istiyoruz.” dedi.

GEZGİNCİ ARICILIK FAALİYETİ

Ülke arıcılığının yüzde 80’inin gezgincilik faaliyetinden oluştuğunu aktaran Şahin, arıcıların gittiği her bölgede üretim yaparken birebir vakitte fiyatsız polinasyon hizmeti de verdiğini söyledi.

Şahin, her gezginci arıcının yılda 5-6 konaklama alanı değiştirdiğini, arılarını farklı vilayetlere naklederek yılda ortalama 15 bin kilometre yol kat ettiğini anlattı. Arıcıların bu arayı şahsi araçlarıyla gittiğini belirten Şahin, şöyle devam etti:

“Bir arıcımız 2021’de kat edilen yol karşılığı yaklaşık 10 bin lira harcama yaparken 2022’de bu maliyet 4 katına çıktı. Besleme girdileri ve ekipman sarfiyatları de benzeri biçimde artış gösterdi. TAB olarak her yıl haziran-temmuz aylarında üreticilerimize 1 kilogram balın maliyeti hesaplanarak içinde bulunduğu yılın bal maliyetini yayımlıyoruz. Geçen yıl 26 kilogramlık 1 teneke balın 800-850 lira taban fiyattan satılması önerilmiştir. Bu yıl ise 300 kovan ile gezginci arıcımızın 26 kilogramlık 1 teneke bal maliyeti 1402 lira iken 200 kovanla birebir faaliyeti gerçekleştiren üreticimizin maliyeti 1860 lira oldu. Kovan sayısı düştükçe maliyet artıyor. Arıcılarımızın işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için, maliyetler üzerinde çıkar elde etmeleri gerekiyor. Bu doğrultuda kır çiçek-yüksek yayla balının teneke bazlı olarak arıcıdan satın alma fiyatı 1800 liranın, kültür bitkisi (ayçiçek-pamuk) alanlarımızdan üretilen ballarımızın fiyatı da 1600 liranın altında olmamalıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*