Ukrayna-Rusya krizinde diplomasi trafiği sürüyor: Almanya Başbakanı Scholz Kiev’de

Ukrayna-Rusya krizinde diplomasi trafiği sürüyor: Almanya Başbakanı Scholz Kiev'de
Ukrayna-Rusya krizinde diplomasi trafiği sürüyor: Almanya Başbakanı Scholz Kiev'de
Ukrayna-Rusya krizinde diplomasi trafiği sürüyor: Almanya Başbakanı Scholz Kiev'de

Batı’da Ukrayna krizi için diplomasi trafiği sürüyor. Al Jazeera’da yer alan son dakika haberine göre Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sona ermesinden bir gün sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev’e vardı.

Başbakan Scholz’un ziyareti Batılı ülkelerin Kiev’deki büyükelçiliklerinden personelini çekmesi ve birçoğunun vatandaşlarını ülkeyi terk etmeye çağırması sonrası gerçekleşti.

Kiev ziyaretinin ardından Scholz, Moskova’da Vladimir Putin ile görüşecek.

AVRUPA BARIŞINA YÖNELİK TEHDİT
Scholz, dün Berlin’de yaptığı konuşmasında, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi Avrupa barışı için çok ciddi bir tehdit olarak gördüğünü belirtti.

Parlamentodaki Cumhurbaşkanı seçiminin ardından kısa bir değerlendirme yapan Scholz, “Ukrayna’ya karşı askeri bir saldırı olursa, tepkiler ve dikkatle hazırladığımız yaptırımlar devreye girecek” diye açıklamalarda bulundu.

620a2fb770380e2190b950cb.png

UKRAYNA, ALMANYA’DAN 12 BİN TANKSAVAR FÜZESİ İSTİYOR

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnyk, Olaf Scholz’un Kiev ziyareti öncesi ülkesinin Rus işgali ihtimaline karşı Almanya’dan 12 bin tanksavar füzesi yardımı yapılmasını istedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün Kiev’de Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşecek. Ukrayna Berlin Büyükelçisi Andriy Melnyk, Olaf Scholz’un Kiev ziyaretinin öncesinde Başbakandan, Ukrayna’ya karşı olabilecek Rus kara saldırısını savuşturmak için 12 bin tanksavar füzesinin acilen teslim edilmesini istedi. Büyükelçi Melnyk, “Durum dramatik. Ukrayna’da bir Rus işgaline ilişkin endişeler artıyor. En kötü senaryoya karşı hazır olmamız gerekiyor” açıklamasını yaptı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*