Ukrayna işgalinin faturası ona kesildi: İlk savaş suçlusu Çavuş Vadim

21 yaşındaki Rus askeri, 62 yaşındaki sivil Aleksander Şelipov’u silahsız olduğu halde kasten öldürülmek suçlamasıyla yargılandığı davada dün son kez hâkim karşısına çıktı. Başkent Kiev’de Ukraynaca yapılan duruşmada soruları Rusça tercüman aracılığıyla yanıtlayan Şişimarin, ömür boyu hapse mahkûm edildi. Mahkeme salonunda camla çevrili sanık sandalyesine oturtulan Şişimarin, duruşmayı sessizce takip etti, karar okunurken tepki vermedi.

PARA İÇİN ORDUYA YAZILMIŞ

Mahkeme kayıtlarına göre, Rusya’nın Sibirya’daki İrkutk şehrinde 17 Ekim 2000’de dünyaya gelen Vadim Şişimarin, üç yıl önce askere alınmış. Zorunlu hizmetini tamamlayan genç, bir süre başkent Moskova’da lastik tamircisinde çalıştıktan sonra ayda 30 bin ruble (8 bin TL) maaşla sözleşmeli olarak orduya yazılmış.

İLK GÜN SINIRI GEÇTİ

Savaşın ilk tutuklusu Şişimarin, annesiyle en son 11 Şubat’ta, işgalden günler önce iletişim kurabildi. O tarihte ailesine telefon eden genç asker, “Anne, telefonum bir süre kapalı kalacak. Komutanlar onları bizden topluyor” diyerek kayıplara karıştı. İşgalin ilk günü Şişimarin’in tank birliği Ukrayna sınırını geçerek, Sumi şehri istikametinde yol almaya başladı. Sınırdan yaklaşık 20 km içeri girdikleri sırada konvoy Ukrayna ordusunca hedef alındı.Tankına isabet alan asker, komutanlarından telsizle “Bize yetişin” emri aldı. O andan itibaren yaşananları mahkemede anlatan Şişimarin; öndeki kuvvetlere yetişmek için beraberindeki üç askerle otomobil çaldıklarını, 28 Şubat günü çaldıkları araçla Çupahovka köyünden geçerken evinin önünde telefonla konuşan 62 yaşındaki Şelipov’u gördüklerini söyledi. Şişimarin, “Telsizdeki komutanımız yerimizi belli eder diye sivil adamı etkisiz hale getirmemizi emretti” dedi. Şişimarin, “O sivili öldürdüğümü kabul ediyorum. Farklı davranabilirdim. Ancak ‘ateş et’ emri almıştım” şeklinde savunma yaptı.

EŞİNDEN AF DİLEDİ

Yargıç Serhiy Ahafonov, silahsız bir sivili öldürdüğü gerekçesiyle Şişimarin hakkında ömür boyu hapis cezasına hükmetti. Duruşma sırasında, Şelipov’un dul eşi Katerina Şelipova’nın Şişimarin’e hitaben, “Neden geldiniz bu ülkeye? Bizi korumaya mı? Beni, öldürdüğünüz kocamdan mı korumuş oldunuz” sözleriyle tepki gösterdi. Şişimarin, Şelipov’un dul eşinden af dilerken; Şelipova, “Ona çok acıdım ama onu affedemem” dedi.

ANNESİ KONUŞTU

Bu arada Rus askerin annesi, ismi gizli kalmak koşuluyla ‘Meduza’ adlı Rus yayınına konuştu. “Oğlumun suçsuz bir insanı öldüreceğine inanmıyorum” diyen anne, “Vadim en büyük oğlum. Orduya katılmasına karşı çıkmıştım. Ukrayna’ya gittiğinden haberimiz yoktu” dedi. Oğluyla, Ukraynalı yetkililer aracılığıyla telefonda görüşebildiğini anlatan anne, “Onun katil olduğuna inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

ASKERİ KİMSE ARAMADI

Öte yandan Vadim Şişimarin’i savunmak üzere Ukrayna devleti tarafından atanan avukat yargılama süresince hiçbir Rus yetkilinin yargılanan askerle temas kurmadığını söyledi. 

RUSYA ‘ATEŞKES’ KİEV ‘DEVAM’ DİYOR

Bugün üçüncü ayını tamamlayan savaş, Ukrayna’nın doğusunda tüm şiddetiyle sürüyor. Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah ve para yardımını arttırdığı bir dönemde Rusya’dan ateşkes çıkışı geldi. Rus tarafının baş müzakerecisi Vladimir Medinski, “Barış müzakereleri Ukrayna yüzünden durdu. Biz her zaman görüşmelerin sürmesinden yanayız. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, müzakerelerde gerekli zemin sağlandığı takdirde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüşmekten yana olduğunu defalarca dile getirdi” açıklamasını yaptı.

Bu ifadeler, son olarak güneydeki liman kenti Mariupol’de stratejik bir başarı elde eden Moskova’nın şimdiye kadarki kazanımlarını elde tutabilmeyi öncelediği yorumlarına neden oldu. Öte yandan Kiev, bu şartlar altında bir ateşkese sıcak bakmıyor. Zelenski’nin danışmanı Mihail Podolyak, ateşkes halinde Rusya’nın bu süreyi kendi ordusunu ve savunmasını güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanacağı görüşünü dile getirdi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*