Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba: Arabuluculukta en başarılı ülke Türkiye oldu

Kulebe, Davos Doruğu olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ortasında arabuluculuk sürecine ait soru üzerine Kuleba, “Türkiye farklı münasebetlerle arabuluculuk teklifinde bulunan ülkelerden biriydi. Türkiye en başarılısı oldu. Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’daki toplantısı da esasen müzakere sürecindeki en yüksek noktaydı.” dedi.

Kuleba, İstanbul’daki toplantının akabinde müzakere sürecinin çöktüğünü belirterek, iki ülke ortasında müzakereleri yapan çalışma kümesinin en son ne vakit toplandığını bile hatırlamadığını söyledi.

Rusya’nın daima olarak “Ukrayna’nın diplomasiye gereksinimi yok, Ukrayna bizimle konuşmak istemiyor” formunda açıklamalar yaptığını belirten Kuleba, “Fakat bu bir örtbas etme operasyonu.” sözünü kullandı.

Kuleba, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bugün Ukrayna’nın Herson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına alınmasını kolaylaştırıcı karar imzalamasına da reaksiyon göstererek, “İyi niyetli bir müzakere istiyorsanız bu türlü şeyler yapmazsınız. Bu kadar kolay.” sözünü kullandı.

“HAYALİMİZ ALMAN LEOPARD TANKLARI”

Alman bir gazetecinin sorusu üzerine ise Kuleba, savaşı kazanmak için ağır silahlara gereksinim duyduklarının altını çizdi.

Almanya’nın elindeki Marder tipi tank ve Leopard tankların Ukrayna’ya tedarik edilebileceği iletisini veren Kuleba, “Tabii ki hayalimiz Alman Leopard tankları.” dedi. Kuleba, şu an için bu türlü bir ihtimalin uzak olduğunu söyledi.

Kuleba, her savaşın diplomasi yoluyla sona erdirildiğini, bununla bir arada Rusya’nın tankıyla, topuyla ve uçaklarıyla Ukrayna’ya hücumlarını sürdürdüğünü kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*