UCM’den flaş ‘Ukrayna’ kararı

Soruşturmada, ülkede savaş suçları işlenip işlenmediği incelenecek ve Rus birliklerinin Ukrayna’da insanlığa karşı suç işlediği ve soykırım yaptığı iddiaları soruşturulacak.

MÜFETTİŞLER, ADLİ TIP UZMANLARI VE DESTEK PERSONELİ

Ukraynalı yetkililer savaşın başladığı ilk günden beri sorumluların Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğini belirtiyor.

UCM başsavcısı Karim Khan yaptığı açıklamada ekibin müfettişler, adli tıp uzmanları ve destek personelinden oluştuğunu ve Ukrayna makamlarıyla birlikte çalışacağını söyledi.

UCM müfettişlerinin Ukrayna’da ipuçlarını takip edeceklerini ve askeri saldırılarla ilgili tanık ifadelerini dinleyeceklerini belirten başsavcı söz konusu görevlendirmenin kurumun tarihinde bir ilk olduğunu vurguladı.

Karim Khan/UCM

‘UKRAYNA BİR SUÇ MAHALLİ’

Başsavcı Khan 24 Şubat’ta başlayan Rus işgalinden sadece dört gün sonra savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuş, Buça’ya yaptığı ziyarette ise  “Ukrayna bir suç mahallidir” demişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Khan soruşturmaya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, “Ofisim tarafından yürütülen soruşturmaların, tamamlayıcılık ilkesine tam saygı göstererek, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütülmesini sağlayarak, tüm ilgili paydaşlar ve çatışmanın tarafları ile ilişki kurmaya çalışacağım” ifadelerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*