Tüm gözler Apple cephesine çevrildi

Tüm gözler Apple cephesine çevrildi

Apple da çeyrek sonuçlarını açıkladı ve şirket 2022 mali yılının ikinci çeyreğinde saygın bir performans sergilemiş görünüyor. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir artışla 97.3 milyar dolarlık gelirle şimdiye kadarki en iyi Mart çeyreğiydi. Bugünkü kazanç çağrısında CEO Tim Cook, sonuçların “beklediğimizden daha iyi” olduğunu ifade etti. Bununla birlikte, 123,9 milyar dolarlık gelirle tüm zamanların rekorlarını kırdığı son çeyrek sonuçlarına göre hala bir düşüş söz konusu.

Apple ayrıca TV+, Müzik ve Fitness+ abonelikleri gibi şeyleri içeren Hizmetlerden elde ettiği gelirde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Son zamanlarda ödül devresinde gösterdiği güçlü performansla TV+’nın abone toplaması pek şaşırtıcı değil. Apple, her bir hizmetten özel olarak ne kadar kazandığını açıklamıyor, bu nedenle Coda veya Ted Lasso gibi şovların ne kadar etkili olduğunu söylemek zor. Coda’nın Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödülünü kazanması, Apple TV’yi bu kategoride kazanan ilk yayın hizmeti yapıyor.

Şirketin geri kalan ürünleri de Mac, iPhone ve “Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar”dan elde edilen gelirlerin yıldan yıla artmasıyla iyi performans göstermeye devam etti. Görüşmede Cook, Mart ayında piyasaya sürülen yeni Mac Studio ve Studio Display’in yanı sıra iPhone SE ve M1 destekli iPad Air’in altını çizdi. CFO Luca Maestri, kazanç çağrısında son yedi çeyreğin “Mac için şimdiye kadarki en iyi yedi çeyrek” olduğunu da söyledi. İlginç bir şekilde, bocalayan tek segment iPad oldu ve geçen yılın aynı dönemindeki yaklaşık 7,8 milyar dolara kıyasla yaklaşık 7,6 milyar dolar kazandı. Bu tür bir yukarı ve aşağı performans, iPad’ler için oldukça tipik denebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*