Tahran’da Putin-Reisi görüşmesi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İran’ın başşehri Tahran’a resmi ziyarette bulundu. Tahran’da bugün Astana formatlı Suriye doruğuna katılacak olan Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana ikinci yabancı ülke ziyaretini gerçekleştiriyor.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanlığı’nda bir ortaya geldi. Putin ve Reisi’nin bu yıl üçüncü defa görüştüğü, iki kere telefon görüşmesi yaptığı aktarıldı.

Putin’in görüşme sonrası İran dini önderi Ayetullah Ali Hamaney’le görüşme gerçekleştireceği açıklandı.

STRATEJİK İŞTİRAK HEDEFLENİYOR

Habere nazaran, Putin’in dış siyaset danışmanı Yuriy Ushakov iki ülke ortasındaki münasebetlerin stratejik paydaşlık seviyesine ulaşabileceği, buna ait bir muahedenin hazırlandığı bilgisi verdi; iki ülke ortasında ekonomik iş birliğini artırmanın da hedeflendiğini kaydetti.

Putin’in İranlı önderlerle görüşmelerinde ikili iş birliğinin yanı sıra Ortak Kapsamlı Hareket Planı (KOEP) çerçevesinde memleketler arası ve bölgesel güvenlik sıkıntılarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunacağı aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*