Tahıl gemisinin 5-6 gün içinde Lübnan’a varması bekleniyor

Ukrayna tahılını taşıyan Sierra Leone bayraklı Razoni isimli kuru yük gemisi, Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan yola çıktı. 26 bin ton mısır taşıyan geminin 2 Ağustos’ta İstanbul’da kontrole girmesi, 5-6 Ağustos’ta ise Trablus’a varması bekleniyor.

5-6 GÜN İÇİNDE LÜBNAN’A VARACAK

Geminin kaptanı Mohamad Abdoh yaptığı açıklamada, “Ben ve grubum gemiyi yükleyip meskene döneceğimiz için çok memnunuz. Geçişimizin tehlikesiz olacağını ümit ediyoruz. Devletlere ve mutabakata inanmamamız için bir sebebimiz yok. Bu hoş. Ukraynalılara inanıyorum ve her şeyin en düzgününü diliyorum. 5-6 gün içinde boşaltım noktasına varacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) Ukrayna’daki İnsani İşler Uyum Ofisi Sözcüsü Saviano Abreu ise, Ukrayna tahılının sevkiyatının büyük insani ehemmiyete sahip olduğunu aktararak, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bu teşebbüsü destekledikleri için muahedeye katılan ülkelerin idarelerine teşekkürlerini lisana getirdi.

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı muahedesinin akabinde Ukrayna’nın Çornomorsk, Yuzhne ve Odessa limanlarında tahıl ihracatına yönelik çalışmalar başlatılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*