Sümela Manastırı’nda 9. ayin gerçekleştirildi

Türkiye’nin kıymetli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı’nda, Hristiyan aleminde Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü olarak kabul edilen ve Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayin, Fener Rum Patriği Bartholomeos idaresinde gerçekleştirildi.

Yaklaşık 3 saat süren ayinde din adamlarınca dualar edildi, ilahiler okundu. Ziyaretçilerin mum yakarak dua ettiği ayinde, kimi iştirakçilerin duygusal anlar yaşandığı görüldü.

Geniş güvenlik tedbirleri alındı

Ayin hasebiyle jandarma ve polis takımlarının, Maçka ilçe merkezinin yanı sıra Sümela Manastırı ve ören yerinde güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Ayin sırasında sıhhat vazifelileri ve AFAD grupları de rastgele bir olumsuzluk yaşanmaması için manastırda hazır bekletildi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, ayin sonunda yaptığı konuşmada, Sümela Manastırı’nda tekrar olmaktan ötürü büyük bir minnettarlık ve memnunluk duyduklarını söyledi.

“Sümela Manastırı asırlardır dimdik ayakta”

Zorlu iklim şartlarına karşın Sümela Manastırı’nın asırlardır dimdik ayakta duyduğunu tabir eden Bartholomeos, Sümela Manastırı’nda Meryem Ana’yı anmaya, duamızı sunmaya, şefaatine sığınmaya yine nasip olmak, bizler için rabbin büyük bir lütfudur. 15 Ağustos, Hristiyan alemi için kutsal olduğu kadar özel ve önemli de bir gündür. Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü olarak kutlanan bu bayram öncesinde 15 gün boyunca oruç meblağ, dua eder ve güçlü bir inanç seyahati içinde bir devri geçiririz.diye konuştu.

Bartholomeos, Sümela Manastırı’nda bulunmalarından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkürlerini ileterek, şöyle devam etti:

Trabzon halkına teşekkürlerimizi söz ederiz”

Yıllarca bu sarp kayalarda çalışarak Sümela Manastırı’nın ruhuna ve tarihine uygun korunabilmesi için hassasiyet ve emek veren tüm işçi kardeşlerimize, mühendis, uzman ve emekçilere, lokal makamlara ve olağan ki Trabzon halkına şükran ve teşekkürlerimizi tabir ederiz. Bu aktiflik vesilesiyle 2010 yılından beri geldiğimiz Trabzon ve etraf vilayetlerin halkını çok sevdik. Candan misafirperverlikleri bizleri her vakit mesut etti. Hele bu gelişimizde sportif alanda şampiyonluğu kazanmış bir Trabzon’a gelmek bizleri fazlası ile bahtiyar etti. Bu muvaffakiyetin devamını dileriz.

“Bu topraklar örnek olsun, etraf ülkeler ilham alsın”

Balıklı Rum Hastanesi Yaşlılar Yurdu’nda yaşanan yangına değinen Bartholomeos, ortak acılarla bir ortaya gelindiğini belirterek, şunları kaydetti:

Binada rastgele bir can kaybı yaşanmamış olmasının yanı sıra farklı bölümlerden farklı inançlardan birçok kişinin acımızı paylaşması acılarımızı biraz olsun hafifletti. Yaşlı ve hastalarımızı kurtaran, kendi hayatlarını hiçe sayarak insanlık örneği gösteren komşularımıza, halkımıza ve yöneticilerimize yine teşekkürü bir borç biliriz. Bu manalı dayanışma kültürünü koruyalım, geliştirelim. Birbirimizi daha yeterli tanıyalım, insanları sevelim, farklı kültürleri sayalım. Bu topraklar örnek olsun, etraf ülkeler ilham alsın. İnsanlığın huzura ve inançta hissetmeye gereksinimi ve memnun olmaya hakkı vardır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*