Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik telaşları ele alındı

Stoltenberg, iki ülkenin NATO üyelik sürecinin resmen başlatıldığı salı günkü toplantı sonrasında İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanları ile ortak basın açıklaması yaptı.

“Bugün Finlandiya, İsveç, NATO ve Avrupa-Atlantik güvenliği için tarihi bir gün.” tabirlerini kullanan Genel Sekreter, Türkiye’nin güvenlik kaygılarına hitap edildiğini söyledi.

Stoltenberg, “Diğer müttefikler de terörist taarruzlardan çok çekti lakin Türkiye hepsinden daha fazla. Türkiye’nin legal güvenlik kaygıları vardı. Bunlar lisana getirdiler. Doruktaki teröre yönelik özel oturumda daima birlikte bu telaşların üzerinde durduk. Daha sonra Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasındaki bu ortak muhtırada da ele alındı.” halinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftaya kadar uzun mühlet İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine, bu iki ülkenin teröre dayanak verdiğini belirterek karşı çıkmıştı.

“HERHANGİ BİR LİSTE VE SAYI VERİLMEDİ”

İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanları da Türkiye’ye teminat verildiğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Teröristler ve PKK da dahil Türkiye tarafından lisana getirilen tüm tasalara bu doküman ve bu muhtırada karşılık verdik. Muhtırada atılması gereken tüm adımlar belirtildi. Muahedeye vardığımız bu iş birliğine dayanarak ilerleyebileceğimizi ve Türkiye’nin telaşlarını giderebileceğimizi düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise, “Muhtırada rastgele bir liste ve sayı bildirilmediğini görebilirsiniz. Madrid’deki müzakereler boyunca da rastgele bir liste ve sayının bahsi geçmedi.” biçimine konuştu.

Erdoğan ise cuma günü yöneltilen “Bu iki ülkeden yakın vakitte birtakım terör suçlularının iadesi kelam konusu olabilir mi?” sorusunu, “Şimdi bu bahiste verilmiş kelamlar var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Lakin bunlar bizim için kâfi değil.” formunda yanıtlamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*