Son dakika… Putin: Önerilerimiz karşılanmadı ancak müzakereye hazırız

Son dakika... Putin: Önerilerimiz karşılanmadı ancak müzakereye hazırız
Son dakika... Putin: Önerilerimiz karşılanmadı ancak müzakereye hazırız

Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimi düşürmek için bölgeyi ziyaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün Kiev bugün de Moskova’yı ziyaret etti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da resmi törenle karşılanan Scholz, Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. 

İki lider baş başa görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

NATO Ukrayna’dan yardım talebi aldığını duyurdu

NATO Ukrayna’dan yardım talebi aldığını duyurdu

DOĞU UKRAYNA İÇİN TALEPLERİMİZ VAR

Putin, ‘NATO’nun doğuya doğru yayılmaması konusundaki beklentimizi kendisine ilettik’ dedi ve şu ifadeleri kullandı;

‘NATO anlaşması yeni ortakları kabul etmek zorunda olduğunuzu söylemiyor. Rusya’nın talepleri NATO ve diğer partiler tarafından karşılanmadı. Görüşmemi gereken bazı fikirler var biz de bazı önerilerde bulunduk.’

‘Ukrayna’nın coğrafi entegrasyonunun müzakerelerle ortaya konması çağrımız da göz ardı edildi’ diyen Putin, Doğu Ukrayna için özel statü talepleri olduğunun altını çizdi.

NATO’nun söz konusu güvenlik olduğunda durumu kendi istedikleri şekilde değerlendiğini belirten Putin, ‘Buradaki ittifak bloklarını istedikleri gibi seçebilmenin yanı sıra burada başka ülkelerin güvenliğini tehlikeye atarak güçlendiremeyeceklerini biliyor olmaları gerekir.’ ifadelerini kullandı.

620bbf73d265a222a0a6726a.png

HER SEÇENEK MASADA

Putin sözlerine şöyle devam etti;

“Herkesin güvenliği için anlaşmalar yapmak istiyoruz ama ne yazık ki tekliflerimize henüz yapıcı bir cevap gelmedi. Yine de elimizdeki belgelerde bir takım maddeler var bunları tartışabilir ama bunu yalnızca birlikte yapabiliriz”

Olaf Scholz konuşmasında “Her seçenek masada bu yüzden barışçıl bir süreç işlenmesi önemli” dedi. Putin ise buna karşılık olarak “Şu an her seçenek masa” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'na siber saldırı

Ukrayna Savunma Bakanlığı’na siber saldırı

Görüşme öncesi yapılan açıklamalarda Putin, “Maalesef zamanımızın önemli bir bölümünü Avrupa’daki durum ve güvenlikle ilgili konulara ayıracağız” dedi. Alman lider ise “Artık Avrupa’daki zor durum hakkında konuşmamız gerektiği açık” demişti.

GERİ ÇEKİLMEYİ DOĞRULADI

Rusya lideri ayrıca bazı askeri birliklerin bölgeden ayrıldığı bilgisini de doğruladı.

Putin, “Kiev Minsk Anlaşmasını uygulayacak mı?” sorusuna şöyle cevap verdi;

“Öncelikle meclisteki oylama ile ilgili bu bilgiyi az önce duydum. Ve askerlerimizin kısmen bölgelerden çekildiği de doğru. Şu anda ordumuzun durumu hakkında yorum yapmam doğru olmaz. Meclisin kararı ile ilgili şunu söyleyebilirim, hukukçularımızı halkın fikrine göre hareket eder. Halkımız da çok tutkulu tabi ki. Donbass halkına iyi duygular besliyorlar. İki yasa önerisi var ve açık oylama yapıldı. Burada parti disiplini uygulanmadı buna rağmen büyük çoğunluk öneriyi onayladı. Bu da muhalefet tarafından önerilmişti bunu da özellikle hatırlatmak isterim. Bu yüzden Donbass halkının sorunlarını çözmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

SCHOLZ: DİPLOMATİK SEÇENEKLER TÜKENMEDİ

Almanya Başbakanı Scholz ile görüşmelerinde İran nükleer programı konusunu da ele aldıklarını söyleyen Putin, “Bu konuda dışişleri bakanlıkları düzeyinde sürekli temas halindeyiz ve bu konuda oldukça yakın bir pozisyonda olduğumuzu söylemeliyim” ifadelerini kullandı. Basın toplantısında konuşan Scholz ise, Rusya’nın birliklerin bir kısmının Ukrayna sınırından çekileceğini duyurmasını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, “Diplomatik olanaklar henüz tükenmedi. İçinden çıkılamayacak bir duruma girmek hepimiz için talihsizlik olurdu. Rusya’nın birliklerin bir kısmının Ukrayna sınırından çekildiğini açıklaması ‘iyi bir işaret’ ve devamının gelmesini umuyoruz” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BARIŞ ANCAK RUSYA’YLA BİRLİKTE SAĞLANABİLİR”

Ukrayna ve Moskova’ya yaptığı ziyaretlerin temel nedeninin “diplomatik çözüm arayışı” olarak nitelendirilen Scholz, sürdürülebilir kalıcı bir Avrupa güvenliğinin Rusya’ya karşı değil, Rusya’yla birlikte sağlanabileceğini belirterek, “Zor bir durum olsa bile umutsuz olarak tanımlamak istemiyorum” ifadelerini kullandı. Scholz, Avrupa’da muhtemel bir savaşı önlemenin devlet ve hükümet başkanlarının görevi olduğunu vurguladı.

Rusya-Ukrayna arasındaki durumun acilen yumuşatılması gerektiğini söyleyen Scholz, Ukrayna sınırında konuşlanan çok sayıda asker için hiçbir sebep bulunmadığını belirtti. Scholz, “Avrupa’da savaş benim kuşağım için düşünülemez hale geldi. Politikacılar böyle kalmasını sağlamalı” ifadelerini kullandı. Scholz ayrıca, ikili ekonomik ilişkilerin büyük bir potansiyele sahip olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Rusya’da sivil toplum alanlarının daralmasını da eleştiren Scholz, Deutsche Welle’nin Rusya’da faaliyet göstermeye devam etmesini beklediğini de vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*