Şırnak’ta 4. kattan düşen Zafer, hayata tutundu

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde misyonlu Opr. Dr. Murat Ziya Bağış, “Bu kadar ağır travmalı hastanın hayatta kalması, benim için de mucize oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse bu hastamız ikinci kere dünyaya gelmiş oldu” dedi.

Uludere’de yaşayan Zafer Bayar, 4’üncü kattaki meskeninin balkonunda istikrarını kaybederek beton tabana düştü. Bu anlar güvenlik kamerasına yansırken, Bayar ambulansla Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Birinci müdahalenin akabinde tabipler, Bayar’ın yaşama bahtının az olduğunu belirterek, donanımlı hastaneye sevk edilmesini önerdi.

Bu teklife uyan yakınları, Bayar’ı Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdi. Burada ağır bakım ünitesine alınan Bayar’ı Opr. Dr. Murat Ziya Bağış ile Opr. Dr. Mustafa Akdi ameliyat etti. Bayar’ın beyin, kalp ve karaciğerinde oluşan hasar giderildi, 15 gün ağır bakımda kaldıktan sonra da olağan servise alındı.

‘BÖYLE HADİSE GÖRMEDİM’

25 yıllık meslek hayatında birinci sefer böyle vaka ile karşılaştığını, Zafer Bayar’ın neredeyse tüm beden işlevlerini yitirdiğini belirten Opr. Dr. Bağış, “Hastamızın 4’üncü kattan düşme sonucunda çoklu yaralandığı, hayati organlarının önemli hasar gördüğü bilgisi geldi. Kalpten çıkan ana atardamarı yırtılmış, beyin, karaciğer ve dalak kanaması yaşamış, birçok kemiğinde de kırık olduğu bilgisi geldi. Bölgede bulunan hastaneler, bu hadiseyi kabul etmeyince biz kabul ettik. Hasta nakledildiğinde kasıktan girerek, ana atardamarının içerisine bir yapay damar yerleştirdik. Bedendeki kaçak damarlar onarılarak, hastanın hayati tehlikeyi atlatmasını sağladık. Bu kadar ağır travmalı bir hastanın, hayatta kalması benim için de mucize oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu hastamız ikinci defa dünyaya gelmiş oldu” dedi.

‘HERKES ÜZERE BEN DE SEVİNDİM’

Hastanede tedavisi süren Zafer Bayar da “Bir mucize biçiminde gözlerimi açınca karşımda Şanlıurfa’daki doktorlarımı gördüm. Hayatta kaldığım için herkes üzere ben de sevindim. Tabiplerin uyguladığı başarılı operasyonları duyunca mutluluğum iki sefer arttı. Birinci hayatımı kaybettim. Artık bir bebek gibi ikinci defa dünyaya gelmenin memnunluğunu yaşıyorum. Kısa bir müddet sonra yürüyeceğime inanıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘İKİNCİ KERE DÜNYAYA GELDİ’

Ramazan Bayar da oğlunun yüzde 2 yaşama bahtı olduğunun, tabipler tarafından kendisine söylendiğini belirterek “Oğlumun balkondan düştüğünü bir çocuk gelip söyleyince çabucak dışarı koştum. Oğlumu yerde hareketsiz bir vaziyette buldum. Şırnak’ta 2 gün ağır bakımda kaldı. Bölgedeki hiçbir hastane kabul etmedi. Şanlıurfa’daki hastane kabul edince buraya getirdik. Artık oğlum hayati tehlikeyi atlattı. Şırnak’ta oğlumun yaşama bahtının yüzde 2 olduğu söyleniyordu ancak Şanlıurfa’da ikinci sefer dünyaya geldi” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*