Sezgin Baran Korkmaz davasında yeni gelişme

Organize cürüm örgütü önderi Sedat Peker’in ifşaatlarıyla gündeme gelen, SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında yeni bir gelişme yaşandı.

Peker, Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkmadan evvel İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü argüman etti. Peker devamında Soylu’nun, Korkmaz’a “Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık. Yukarının haberi var, bu parayı da sil, sorun çıkacak” dediğini öne sürmüştü.

Yurtdışına kaçan Korkmaz Avusturya’da ABD’nin talebiyle tutuklandı. ABD’den gönderilen 133 milyon dolar kara paranın ise Türkiye’de nasıl aklandığı ve buna kimlerin yardım ettiği hiç araştırılmadı. Avusturya’da tutuklu bulunan Korkmaz’ın iadesi için ABD ve Türkiye kendi ülkelerine teslim talebiyle müracaat yaptı.

AVUSTURYA: ‘ÖNCELİKLE’ ABD’YE İADE EDİLECEK

Wels Mahkemesi 25 Ağustos 2021 tarihinde Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesine karar vermişti. Mahkeme ABD’nin iade talebini ise bu yılın mart ayında kabul etti. Mahkemenin her iki ülkeye de iade kararı vermesi nedeniyle belge Avusturya Adalet Bakanlığı’na gitti. Bakanlık ise geçen günlerde Korkmaz’ın ‘öncelikle’ ABD’ye iade edilmesi tarafında karar verdi.

“TÜRKİYE’YE İADE EDİLMEK İSTEDİĞİNİ’ SÖYLEMEDİ

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran, Korkmaz’ın duruşmalarda “Türkiye’ye iade edilmek istiyorum” diye talepte bulunmadığı bu nedenle Adalet Bakanlığı’nın kararına itiraz etmeyecekleri öne sürülüyordu. Lakin Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger yaptığı açıklamayla karara itiraz ettiklerini açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*