Sarar çiftine taarruz davasında yeni gelişme

Eskişehir’de Sarar Şirketler Kümesi İdare Şurası Lideri Cemalettin Sarar ve eşi Zehra Sarar’ı konutlarında darb edip, çelik kasalarının soyan motosikletli şüphelileri kente minibüsüyle getirdiği öne sürülen Moldova asıllı tutuklu sanık Ilia Sacali hakkında savcı 14 yıl 4 aydan 32 yıla kadar mahpus cezası talep etti.

İş insanı Cemalettin Sarar ve eşi Zehra Sarar, 2020 yılı mayıs ayında Sümer Mahallesi’ndeki konutlarında darp edilip, çelik kasaları soyuldu.

Soruşturma kapsamında yakalanıp, tutuklanan Moldova asıllı eski hizmetçi Lulia Dragusan ile sevgilisi Alexandr Aricov, Eskişehir 3üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘nitelikli yağma, mala ziyan verme ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatlerinden 27’şer yıl mahpusa çarptırıldı.

Firari sanıklar Dmitri Aricov (32), Alexei Terzinov (38), Ilia Sacali ve Ukrayna asıllı Vasyl Nachevin (42) evrakları ise ayrıldı.

SAVCI, 32 YIL CEZA İSTEDİ

Moldova asıllı Ilia Sacali, İstanbul Havalimanı’ndan Türkiyeye giriş yapmak isterken yakalanıp tutuklandı. Ilia Sacalinin yargılanmasına Eskişehir 3üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada mahkeme savcısı verdiği mütalaasında sanık Sacali hakkında nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden mahrum kılma ve mala ziyan verme kabahatlerinden toplam 14 yıl 4 aydan 32 yıla kadar mahpus cezası talep etti.

Savcı ayrıyeten mahkemenin nitelikli yağma ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma cürümlerinden vereceği cezalarda 1 kat artırım istedi.

NEDEN TUTUKLUYUM ANLAMIŞ DEĞİLİM

Duruşmaya İstanbul Maltepe Cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanan Ilia Sacali, soygunla ilgisi olmadığını ve ceza alan sanıklar Moldova asıllı eski hizmetçi Lulia Dragusan ile sevgilisi Alexandr Aricov’un kaçışta kullandığı motosikletleri yalnızca minibüsüyle Türkiye’ye getirdiğini savundu.

Taşıdığı şahısların cürüm işleyeceklerinden haberi olmadığını öne süren Sacali, “Neden cezaevindeyim anlayabilmiş değilim. Ben cürüm işlemedim. Ben yalnızca ticari nakliyat yaptım. Uzun müddettir tutukluyum. Bakmakla yükümlü olduğum ailem var. Bu sebeple tahliyemi istiyorum. Ben taşıdığım şahısların cürüm işleyebileceğinden yahut hata işlediklerinden haberdar değilim” dedi.

Sanık ve avukatlarının savunmalarının akabinde Eskişehir 3üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, savcılık mütalaasına karşı sanığın savunma yapması için ek mühlet verdi.

Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. Firari 3 sanığı yakalama çalışmaları sürüyor. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*