Rusya ve Kazakistan’dan ortak askeri tatbikat

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Soçi’de bir ortaya gelmesinin akabinde, 2 ülkenin ortak askeri tatbikat yapacağı duyuruldu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya’nın en yakın müttefiklerinden olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’i Soçi’de ağırladı. Görüşme öncesinde açıklama yapan Putin ülkeler ortası ekonomik ilgilere değinerek, “Geçtiğimiz yıl yüzde 34,4 büyüyen ticari ciromuz bu yılın birinci 5 ayında yüzde 9,8’e ulaştı. Ülkeler ortasında gerçekleşen karşılıklı yatırımlarda Rusya’nın yatırımları 17 milyar dolara, Kazakistan’ın yatırımları ise 4 buçuk milyar dolar seviyesine yükseldi” dedi.

Konuşmasının devamında iki ülke ortasındaki stratejik bağlara de değinen Putin, “Ekim ayında diplomatik bağlantıların kurulmasının 30. yıl dönümünü kutlayacağız. Dışişleri ve savunma bakanlıklarımız, Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü (KGAÖ) kapsamında ortak tatbikatlar da dahil çeşitli aktifliklerin hazırlığını yapıyor” sözlerini kullandı.

Tokayev de bu yıl Kazakistan’ın başkanlık edeceği Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) doruğundan bahsederek, “Bu yıl Kazakistan, BDT doruğuna başkanlık ediyor. Ekim ayında BDT tepesi yapılacak. Bilhassa Rusya, BDT’de kıymetli bir rol oynadığından, ferdî iştirakini çok önemsiyoruz. Ayrıyeten Kazakistan ve Rusya, dünyanın en uzun kara sonuna sahip. Bu hudut büsbütün belirlenmiş durumda” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*