Rusya: Bundan sonra ne ABD’ye ne de AB’ye güveneceğiz

NATO Tepesi’nde Rusya’nın ‘direkt tehdit’ olarak tanımlanmasının akabinde Mokova’dan sert reaksiyon geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, son açıklamasında Soğuk Savaş devrine ilişkin “demir perde” terimini kullandı. AFP’nin haberine Lavrov “Rusya ve Batı ortasına ‘demir perde’ indi” dedi.

‘AVRUPA BİRLİĞİ TÜM BAĞLARI BİR GECEDE YOK ETTİ’

RT’nin haberine nazaran, Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makei’yle Minsk’te görüşmesi sonrası basın toplantısına katılan Lavrov, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya ile on yıllardır inşa ettiği tüm bağları neredeyse bir gecede yok ettiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, “Şunu söyleyebilirim ki bundan sonra ne Amerikalılara ne de AB’ye güveneceğiz. Kritik kesimlerde onlara bağımlı kalmamak için gereken her şeyi yapacağız” diye konuştu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak ettiği devirden bu yana Brüksel’le ilgilere değinen Lavrov, “Yılda iki kere gerçekleşen doruklar, Rus hükümeti ve Avrupa Komitesi toplantıları, ‘yol haritası’nın oluşturulduğu ortak alanlar, sektörel diyaloglar… Hepsi… Artık bu bağlantılar yok” dedi.

‘DEMİR PERDE’Yİ BİRİNCİ WİNSTON CHURCHİLL KULLANILMIŞTI

Lavrov’un “Rusya ve Batı ortasına ‘demir perde’ indi” kelamlarına Belarus Dışişleri Bakanı Makei ise “Demir perdeyi artık Batılılar kendileri dikiyor” biçiminde karşılık verdi. Makei, sırf siyasi ve ekonomik değil Polonya-Belarus hududu boyunca kurulan bariyerlere atıfta bulunduğunu söyledi.

“Demir perde” tarifi birinci olarak İkinci Dünya Savaşı sonrası devrin İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından kullanılmıştı. Churchill, 1946 yılında ABD’nin Missouri eyaletinde katıldığı bir toplantıda, Doğu Avrupa’da Kızıl Ordu tarafından kurtarılan topraklarda sosyalist hükümetlerin kurulmasına atıfta bulunarak “kıtaya demir perde indiğini” söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*