Reuters duyurdu: Hakan Fidan bir süredir görüşüyor

Reuters, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Suriye İstihbarat Başkanı Ali Memlük, Şam’da görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son haftalarda Şam’da Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

Reuters haber ajansı, bugün duyurduğu haberinde MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son haftalarda Şam’ı ziyaret ederek, Suriye İstihbarat Şefi Ali Memlük ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Ajansın Türk ve yine bölge kaynaklarına dayandırdığı, Orhan Coşkun ve Leyla Bassam imzalı haberde, iki istihbaratçının son haftalarda gerçekleştirdikleri çok sayıdaki görüşmenin sonuncusunun yine bu hafta Şam’da yapıldığı belirtildi.

GÖRÜŞMELERDE “DIŞİŞLERİ BAKANLARININ BİR ARAYA GELMESİ” KONUŞULDU

Fidan-Memlük görüşmelerinde iki ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya getirilmesinin ele alındığı kaydedildi.

Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda bu temasların yoğunlaştığı, Moskova’nın bu çabasının da Ukrayna savaşı nedeniyle giriştiği politika değişikliğini yansıttığı belirtiliyor.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, “Rusya, Suriye ve Türkiye’nin sorunlarını aşmalarını, hem Türkiye hem Suriye’nin çıkarına olacak belirli anlaşmalara varmalarını istiyor” bilgisini aktardı.

Aynı yetkili, Türkiye’nin bu görüşmelere Suriyeli muhalifleri de dahil etmek istediğini, bunun bu aşamadaki en büyük güçlük olduğunu ifade etti.

Haberde, Ankara-Şam arasındaki bir normalleşmenin, Suriye’deki savaşı yeniden şekillendirebilecek nitelikte olacağı belirtiliyor.

Fransız Intellegens Online da önceki günlerde geçtiği haberde, Hakan Fidan ile Ali Memluk arasındaki bir görüşmenin olduğunu ve görüşmenin 7 Eylül Çarşamba günü Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştiğini duyurmuştu.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ SONRASI TÜRKİYE-SURİYE NORMALLEŞMESİ HIZLANDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok. Devletler arasında siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz” sözleri sonrası Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye ile Türk istihbarat örgütleri arasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye’yle diyalog için ön şartları olmadığını söylemişti.

Bu sözler, Ankara ile Şam arasında normalleşme sürecinin hızlanması olarak yorumlandı.

Çavuşoğlu ayrıca Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında “Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz” demiş ve yıllar sonra ‘Esed’ yerine ‘Esad’ ifadesini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*