Pillerin yüzde 90’ı toplanmıyor

135 yıllık geçmişe sahip Almanya merkezli Varta, Almanya’nın Dischingen kentinde yılda 1.7 milyar adet alkalin pil üretiyor ve yüzde 85’ini ihraç ediyor.

Dischingen’deki fabrikada düzünlenen toplantıda konuşan Türkiye’nin de içinde bulunduğu Varta’nın Doğu Avrupa Bölge Müdürü Clemens Brandstaetter, 2026’da adetsel satışlarda Türkiye pazarında önder olmak istediklerini söyledi. Döviz kurunun denetim dışı artışının pilde adetsel satışları düşürdüğünü anlatan Brandstaetter, Türkiye’nin potansiyeline inandıklarını, adetsel satışlarda Türkiye’nin bölgenin en büyük ülkesi olduğunu tabir etti.

Varta Pilleri Türkiye Genel Müdürü Kerem Acar da geçen yıldan bu yana pil fiyatlarının yüzde 100, yılbaşından bu yana ise yüzde 30 arttığını vurgulayarak “Kur artışına nazaran fiyatlara bakacağız. Biz pazar ikincisiyiz” dedi.

Acar, yükselen fiyatlar ve enflasyon nedeniyle markalı pil satışında yılın birinci beş ayında küçülme oluduğunu, halkın indirim marketlerdeki pillere yöneldiğini, bu pillerin pazar hissesinin arttığını söyledi. Türkiye’de pil pazarının büyüklüğünün 1 milyar TL olduğunu, yılda 400 milyon civarında pil satıldığını aktaran Acar, satılan pillerin fakat yüzde 8’inin toplanabildiğini açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*