Özel bölümün yurt dışı kredi borcu azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şubat ayı ‘Özel Bölümün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri’ni açıkladı. Buna nazaran şubat sonu prestijiyle özel dalın yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu 2021 yıl sonuna nazaran 1,3 milyar dolar azalarak 167,7 milyar dolar oldu.

Vadeye nazaran incelendiğinde 2021 yıl sonuna nazaran uzun vadeli kredi borcunun 1,4 milyar dolar azalarak 160,1 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 129 milyon dolar artarak 7,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya nazaran dağılıma bakıldığında uzun vadeli kredi borcuna ait olarak bir evvelki yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 889 milyon dolar azaldığı tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 543 milyon dolar düşüşle 19,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Tıpkı devirde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 57 milyon dolar azalırken, tahvil stoku ise değerli bir değişiklik göstermeyerek 1,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Kelam konusu devirde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 136 milyon dolar azaldığı tahvil stokunun ise 493 milyon dolar artarak 10,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise 2021 yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 365 milyon dolar artışla 5,1 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 97 milyon dolar artışla 978 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde uzun vadeli kredi borcuna ait olarak şubat sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç bir evvelki yıl sonuna nazaran 1,3 milyar dolar azalarak 106,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir evvelki yıl sonuna nazaran 165 milyon dolar artarak 7,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında 160,1 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 63,1’inin dolar, yüzde 33,3’ünün euro, yüzde 1,6’sının Türk lirası ve yüzde 2’sinin ise öbür döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,6 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 41’inin dolar, yüzde 36,5’inin euro, yüzde 17,8’inin Türk lirası ve yüzde 4,7’sinin öteki döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Dal dağılımı incelendiğinde şubat sonu prestijiyle 160,1 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 39,4’ünü finansal kuruluşların, yüzde 60,6’sını ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Birebir devirde 7,6 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 82,8’ini finansal kuruluşların, yüzde 17,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel dalın yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu şubat sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 43,2 milyar dolar meblağında olduğu gözlendi.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*