NASA Dünya’ya benzeyen iki kayalık ötegezegen keşfedildiğini duyurdu

NASA, güneş sistemi yakınındaki cüce bir yıldızın yörüngesinde yer alan, Dünya’ya misal iki kayalık ötegezegen keşfedildiğini bildirdi.

ÖTEGEZEGENLERDEN

NASA’dan yapılan açıklamada, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) kullanılarak, gezegenlerin 33 ışık yılı uzaklıkta olduğu ve bu vakte kadar bulunan en yakın kayalık ötegezegenlerden olduğu belirtildi.

NASA Ötegezegen Keşif Enstitüsünde Araştırmacı Pat Brennan, “Bu iki gezegen, (şimdiye kadar keşfedilen tüm karasal ötegezegenler arasında) atmosferik karakterizasyon için birinci 10 aday ortasında yer alıyor.” tabirini kullandı.

Gezegenlerin sıcaklıklarının araştırmalara mahzur olduğunu belirten Brennan, James Webb Uzay Teleskobu’nun ötegezegenleri araştırmada değerli rol oynayacağını vurguladı.

Keşfedilen “HD 260655 b” gezegenin dünyanın 1,2 katı ve “HD 260655 c” gezegenin de 1,5 katı büyüklüğünde olduğu bilgisi paylaşılırken, her ikisinin de kırmızı cüce yıldız HD 260655’in yörüngesinde olduğu kaydedildi.

“Gezegen B” 816 derece Fahrenhayt, “gezegen C” 543 derece Fahrenhayt olarak varsayım ediliyor.

VERİLERİ İNTERNET SİTESİNDE PAYLAŞILDI

NASA’nın internet sitesinde paylaştığı datalara nazaran, bu vakte kadar keşfedilen ve onaylanan ötegezegen sayısı, 5 bin 44’e ulaştı.

Teyit edilen ötegezegenlerin yüzde 30’u gaz devlerinden oluşuyor. Jüpiter yahut Satürn üzere gazdan oluşan gezegenler, bu sınıfta yer alıyor.

Güneş Sistemi’nin dışında, diğer yıldızların yörüngelerinde bulunan gezegenlere, “ötegezegen” ismi veriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*