Moody’s: Hindistan’da sıcak hava dalgası buğday üretimini, enflasyonu ve büyümeyi vurabilir

Hindistan’ın buğday yetiştiren en önemli eyaletleri Pencap, Haryana, Racastan, Madya Pradeş ve Uttar Pradeş‘te sıcaklık geçen birkaç hafta içinde 45 derecenin üzerine çıkınca beşerler bilhassa gündüzleri kapalı yerleri tercih etmeye başladı ve bu durum günlük ömrün altüst olmasına yol açtı. Kuzey ve batı eyaletlerinde hakim olan sıcak hava dalgası nedeniyle, bu mevsimde buğday üretiminin yüzde 5’in üzerinde düşüş gösterdiği iddia ediliyor.

“BUĞDAY ÜRETİMİNİ FRENLEYEBİLİR”

Xinhua’da yer alan habere nazaran, federal hükümet kısa müddet evvel, buğday üretiminde bu dönem meydana gelebilecek düşüşü göz önüne alarak buğday ihracatını frenlemeye karar vermişti. Raporda, Hindistan’ın kuzeybatısının büyük kısmını etkileyen yüksek sıcaklıkların buğday üretimini frenleyeceği ve esasen yüksek olan enflasyonu daha da kötüleştirip ülkenin büyümesine ziyan verebilecek olan geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açabileceği belirtildi.

“TOPLUMSAL RİSKLERİ ARTIRABİLİR”

Raporda ayrıyeten, “Uzun vadede, Hindistan’ın iklime bağlı fizikî tehlikelere karşı son derece negatif olan kredi riski, ekonomik büyümesinin, iklimle ilgili artan ve daha çok olan şoklarla karşılaştıkça daha değişken hale geleceği manasına geliyor” sözü yer aldı.

Moody’s ayrıyeten, Hindistan’daki enflasyonun, buğday üretimini yerli tüketimde tutmanın yanı sıra borsalardaki elektrik fiyatlarına getirilecek sınırlama ve Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Mayıs ayı başındaki 40 baz puanlık siyaset faiz artışı ile kısmen hafifleyeceğini belirtti.

Moody’s, “Hindistan’da tahıl ve besinin genel olarak tüketimde öne çıkması göz önüne alındığında, besin fiyatlarının yükselmeye devam etmesi, toplumsal riskleri artırabilir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*