Mersin’de meslektaşını öldüren tabip hakim karşısına çıktı

Mersin’in Mezitli ilçesi Yeni Mahalle’deki Güçlendirilmiş Göçmen Sıhhati Merkezi’nde misyonlu hekim Hasan Çayır ile ortalarında hasımlık bulunan meslektaşı Ahmet Dikmen ortasında geçen yıl 20 Ekim’de tartışma çıktı.

Sağlık çalışanlarının müdahalesiyle taraflar ayrılırken, aracından aldığı tüfekle tekrar aile sıhhati merkezine gelen Çayır, tartıştığı meslektaşı Dikmen’e ateş açtı.

Kurtarılamadı

Vücuduna isabet eden saçmalarla yaralanan Dikmen, meslektaşlarının ve işçinin müdahalesinin akabinde ambulansla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Dikmen, tüm eforlara rağmen kurtarılamadı.

Gözaltına alınan Hasan Çayır, tutuklandı.

Şizofreni olduğunu öne sürdü

Polise verdiği sözünde şizofreni olduğunu, tedavi gördüğünü, faal muayene yapmamakla birlikte doktorluk yaptığını ileri süren Çayır, “Çok uzun yıllardır sesler duyuyorum. Olay günü tüfeğim ile gittiğim doğrudur. Bir şahsa karşı takıntılıydım. Lakin cinayeti hatırlamıyorum.” dedi.

Çayır hakkında soruşturmasını tamamlayan savcı, ‘Tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu vazifesi nedeniyle öldürmek’ suçundan iddianame hazırladı.

Mersin 3’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede Hasan Çayır hakkında ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası istendi.

“Erkeksen gel, seni yok edeceğim ve keseceğim”

İddianamede Dr. Hasan Çayır’ın, süreksiz vazifeli olarak bir mühlet sıhhat merkezinden ayrılan Dr. Ahmet Dikmen’in yerine sorumlu hekimlik yaptığı belirtildi.

Dikmen’in dönüp misyonunu devralması üzerine Hasan Çayır’ın hasımlık duymaya başladığına yer verildi.

İş yerinde disiplinsiz davranışlar sergileyen Çayır’ın, Dikmen’e yönelik hakaret ettiği, ilerleyen günlerde ise öldürme kastını ortaya çıkaracak halde, “Yarın sabah bu iş yerine gelmeyeceksin, gelebiliyorsan erkeksen gel, seni yok edeceğim ve keseceğim.” dediği vurgulandı.

İlk duruşma görüldü

Mersin 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya sanık Dr. Hasan Çayır, tutuklu bulunduğu Kayseri Seydişehir Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS irtibatı kurularak katıldı.

Dr. Dikmen’in kardeşleri Adnan ve Durmuş Dikmen ile taraf avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada birinci olarak sanık Dr. Hasan Çayır, dinlendi.

Dr. Çayır, “Ben olayın nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Son günlerde kimsenin yüzüne bakamıyordum, ben şizofreni hastasıyım, 10 yıl evvel şizofreni olduğum tespit edilmişti. Emekliye sevk edilecektim fakat nasıl olduysa o rapor sürece konmamış. Adana ve Samsun’daki ruh sıhhati hastanelerinde Mersin Üniversitesi Hastanesi’nde şizofreni olduğuma dair raporlar verilmişti. En son Kayseri hastanesinde de rapor verildi. Olaya ait bir şey diyemiyorum, hatırlamıyorum.” dedi.

“İki el ateş etti”

Duruşmada dinlenen şahit İ.B., “Sanık arabasından tüfek aldı ve koşarak içeriye girdi. İçeriden iki el silah sesi geldi, ben dehşetten içeriye girememiştim.” diye konuştu.

“Korkudan masanın altına girmiştik”

Tanık H.G. ise “Ben Suriyeli bir hemşire arkadaş ve Ahmet Dikmen, bebek izleme odasında oturup, günlük işlerden konuşuyorduk. Bu sırada sanık Hasan Çayır geldi, ‘Günaydın’ dedi, selam verdi, içeriye baktı, çıktı. Sonra tekrar içeriye baktı ve dışarıya çıktı. Daha sonra elinde bir silah ile içeriye girdi, Ahmet Dikmen’e silahla bir el ateş etti, daha sonra dışarıya çıktı. Tekrar içeriye girip bir el daha maktule yönelik ateş etti. Bu sırada ben ve hemşire arkadaşım dehşetten masanın altına girmiştik Daha sonra sanık dışarıya çıktı, ben 112’yi aradım, olay bu halde oldu. Ben maktulün sanığa yönelik onu aşağılayıcı bir cümle kurduğunu yahut hal sergilediğini görmedim.” ifadesini kullandı.

Ertelendi

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, sanık Hasan Çayır’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*