Malezya ve Yunanistan’dan gelen mensucata karşı tedbir

Malezya ve Yunanistan menşeli yahut çıkışlı mensucat için dampinge karşı tedbir uygulanması kararlaştırıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine Ait Bildirim Resmi Gazete’de yayınlandı.

Karar soruşturmanın sonucunda alındı

Tebliğ, Malezya ve Yunanistan menşeli/çıkışlı “mensucat, poliüretanla emdirilmiş, sıvanmış, kaplanmış yahut lamine edilmiş-deri taklidi/diğerleri” tarifli eşyanın ithalatına yönelik başlatılan ve Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tedbirlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturmanın tamamlanması sonucunda alınan kararın yürürlüğe konulmasını düzenliyor.

Uygulama, yürürlükteki dampinge karşı tedbiri etkisiz kıldı

Soruşturma sonucunda, Malezya ve Yunanistan’da yerleşik firmaların, Malezya’da yerleşik Innotech Textile (M) Sdn. Bhd firması hariç, yürürlükteki dampinge karşı tedbirden kaçınma dışında kâfi bir haklı nedeni yahut ekonomik münasebeti bulunmayan bir uygulama, süreç yahut iş sonucunda yürürlükteki dampinge karşı tedbiri etkisiz kıldığı sonucuna ulaşıldı.

Eşyaların lamine edilmiş olanlarıyla ilgili karar verildi

Bu kapsamda, kelam konusu eşyadan “yalnız lamine edilmiş olanlar” için Malezya menşeli/çıkışlı ithalatta Innotech Textile (M) Sdn. Bhd firmasından üretici sertifikası aranarak tedbirden muaf tutulmak kaydıyla, Çin menşeli ithalatta yürürlükte bulunan dampinge karşı tedbire tabi olmasına karar verildi. Bu da kilogram başına 1-2,2 dolar olarak uygulanacakb

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*