KPSS skandalında Ankara’da konuşulan sav

Cumhuriyet gazetesi muharriri Barış Terkoğlu, Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (KPSS) sorularının sızdırıldığı tezine ait Ankara’da konuşulanları ve yeni gelişmeleri köşesinde ele aldı. Yediiklim Yayınevi’nin yaptığı işlere dikkati çeken Terkoğlu, “Polislik dahil, devlet takımlarının birçoğuna hazırlıyorlar. Aslında bir yayın kümesi. Gözlerin çevrildiği Yediiklim Yayınları bir ayağı. Yargı Yayınevi, Gerçek Tercih, Kurultay Yayınları, Benim Hocam öteki işleri” dedi.

2014 KPSS’nin akabinde olanlara baktığını belirten Terkoğlu’nun ‘Soruları çalanlar devleti çalıyor’ başlıklı yazısı özetle şöyle:

“2014 KPSS’nin akabinde olanlara baktım. İmtihana girenler ayağa kalkmıştı. Habertürk’ten aktarayım: ‘İsmail Adıgüzel’in ‘KPSS Tarihin Pusulası’ isimli kitabındaki sorularla, 2014-KPSS tarih sorularının birebir aynı olduğu ortaya çıktı.’

İşin ilginci bu durum yayınevi tarafından da kabul ediliyordu: ’27 tarih sorusunun içerisinde, 21 sorunun kitapta yer alan sorularla benzeşmesi büsbütün tesadüftür.’ Kitabın müellifi İsmail Adıgüzel bile olaya şaşırmıştı: ‘Ben bile şok yaşadım soruları görünce. Afalladım açıkçası. Tekrar de tesadüf olduğuna inanıyorum.’

Kitabı artık hangi yayınevi basıyor diye baktım. Bir de ne göreyim? Yediiklim kümesinden ‘Doğru Tercih’ yayınları.

Kısacası tıpkı sorunu tıpkı beşerler etrafında tartışıyoruz. Hatta… Bu küme için Ankara’da konuşulan bir tez ise cemaat ilişkisi. FETÖ’nün gidişinden sonra öne çıkan bir diğer kümeyle ilgilerinden kelam ediliyor. Pekala devlet durumun farkında mı? Elbette farkında.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*