Konya’da yemek borusu yırtılıp bağırsağı tıkanan genç, sıhhatine kavuştu

Konya’da ikamet eden 17 yaşındaki Seyit Ali Kanber, karın ağrısı ve şiddetli kusma şikayeti ile gittiği Konya Kent Hastanesi’nde, kusma nedeniyle yemek borusunda yırtık meydana geldiğini, bu sebeple 100 binde bir görülen süperior mezenterik arter sendromuna bağlı bağırsak tıkanıklığı olduğunu öğrendi.

Yapılan tetkiklerin akabinde, yırtılan yemek borusu tedavi edildi. Sonrasında ise aort atar damarından çıkan bir damarın sıkıştırmasıyla tıkanan 12 parmak bağırsağına da yeni bir alan yapıldı.

AA’nın haberine nazaran; operasyonu gerçekleştiren Konya Kent Hastanesi Genel Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ogün Erşen, hastanın durumuna ait bilgi verdi.

Göğüs kafesinin ardına hava ve sıvı kaçtı

Kanber’in yemek borusunun yırtılması nedeniyle göğüs kafesinin gerisine hava ve sıvı kaçtığını tespit ettiklerini söylen Erşen, buna yol açan hastalığın da süperior mezenterik arter sendromu olduğunu tabir etti.

Erşen, “Bu hastalık, mide çıkışında aort atar damarından çıkan bir damarın, aort atar damarıyla ortasına 12 parmak bağırsağını sıkıştırmasıyla oluşuyor. Bu sıkışma nedeniyle 12 parmak bağırsağından besin geçişi olmadığı için hastanın midesi büyüyor.” bilgisini verdi.

“Midesi leğen kemiğinin içine kadar büyümüş”

Hastanın ileri kapalı ameliyatla tedavi edildiğini, bunun az yapılan operasyonlardan biri olduğunu belirten Erşen, Kanber’in, birinci olarak şiddetli kusma nedeniyle yırtılan yemek borusunun ilaçla tedavi edildiğini belirterek şu tabirleri kullandı:

“Hastamız 17 yaşında olmasına karşın, midesi leğen kemiğinin içine kadar büyümüş. Yani yaklaşık iki futbol topu büyüklüğündeki gıdayı içine almış. Bir müddettir yediği besinler mide içerisinde duruyordu.”

“İnce bağırsaktan 12 parmak bağırsağına yeni bir yol yapmış olduk”

Erşen, hastanın yemek borusu tedavisinin sırasında bir haftalık yatış sürecinde serumla beslendiğini belirterek, şunları anlattı:

“Bu tedaviyi takiben de kapalı ameliyat prosedürüyle 12 parmak bağırsağına yeni bir yol yaparak geçişi açtık. Yani, ince bağırsaktan 12 parmak bağırsağına yeni bir yol yapmış olduk. Metal bir zımba aracılığıyla 12 parmak bağırsağını ince bağırsağa getirip dikiyoruz ve kapalı biçimde dikişler atıyoruz. Hastamızın karnında yalnızca üç tane birer santimlik delik var. Bunları da gizledik. Hastamız ameliyat sonrası sıvı besinlerden katı besinlere geçecek. Kısa mühlet içerisinde taburcu edeceğiz.”

“Annemin yemeklerini çok özledim”

Sıhhatine tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan Seyit Ali Kanber de hekimlere teşekkür etti.

Bayramın birinci gününe kadar sıhhatinde olağandışı bir durum hissetmediğini aktaran Kanber, “Bayram münasebetiyle akraba ziyaretleri yaparken karın ağrısı başladı. Hiçbir şey yiyememeye başladım. Ağrı geçmeyince hastaneye geldik. Hekimler, hastalığın nedenini anlayınca hastaneye yatışım yapıldı. Bir hafta boyunca yemek yemedim. Serumlarla beslendim. Annemin yemeklerini çok özledim.” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*