Kartal Cemevi Başkanı’na saldıran şüphelilerden 4’ü tutuklandı

Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş’ın, 5 Ağustos günü akşam saatlerinde konutunun yakınında darbedilmesine ait gözaltına alınan ve savcılıktaki süreçlerinin akabinde hakimliğe sevk edilen 9 şüphelinin 4’ü tutuklanırken, 5’i ise isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş’ın, 5 Ağustos günü akşam saatlerinde konutunun yakınında darp edilmesine ait 9 kuşkulu gözaltına alınmıştı. Emniyetteki süreçleri tamamlanan 9 kuşkulu Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne getirildi.

Savcılıktaki tabir süreçlerinin akabinde şüphelilerden A.Y., M.D., M.F. ve N.D. tutuklanmaları talebiyle, öteki şüpheliler B.S., S.A., B.E., R.O.İ. ve E.Y. ise isimli denetim talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen 4 kuşkulu ‘basit yaralama’ cürmünden tutuklanırken, öteki 5 kuşkulu ise isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı hususa ait basın açıklması yaptı. Açıklamada, Kartal Cemevi Lideri Selami Sarıtaş’ın 5 Ağustos 2022 tarihinde atağa uğrayıp yaralandığını bildirmesi üzerine soruşturma başlatıldığı ve faillerin tespit edilip, yakalanması tarafında kolluğa talimat verildiği kaydedildi.

Açıklamada, “İlk olarak hareketin olay yerine motosikletle gelen şüpheliler A.Y. ve S.G. tarafından gerçekleştirildiği belirlenmiş, devam eden araştırmalar kapsamında şüpheliler N.D., M.D., M.F., B.S., Ş.A., B.E., R.O.İ. ve E.Y. de bu aksiyona azmettirmek veyahut yardım etmek suretiyle iştiraki olduğu tarafında kuşku teşkil eden bilgilere ulaşılmıştır” denildi.

Kimlik tespitinin akabinde yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerin 9 Ağustos günü adliyeye getirildiği ve şüphelilerden A.Y., M.D., M.F. ve N.D.’nin tutuklanmaları talebiyle, öteki şüpheliler B.S., S.A., B.E., R.O.İ. ve E.Y.’nin de isimli denetim talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiği kaydedildi.

Açıklamada, yakalanmayan bir şüphelinin ele geçirilmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*