Kanada askeri personelini Ukrayna’dan tahliye etti

Kanada askeri personelini Ukrayna’dan tahliye etti
Kanada askeri personelini Ukrayna’dan tahliye etti
Kanada askeri personelini Ukrayna’dan tahliye etti

Kanada Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kanada’nın Ukrayna’daki askeri personelini geçici olarak Avrupa’da bir ülkeye çektiği ifade edildi.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haksız saldırgan tutumundan kaynaklanan karmaşık operasyonel ortam nedeniyle Kanadalı askerlerin yerinin değiştirildiği belirtildi.

Ukrayna ve Rusya’dan sonra dünyadaki en fazla Ukraynalı nüfusuna sahip olan Kanada, 2015’ten bu yana ülkenin batısında askeri eğitim veriyor. Kanada Savunma Bakanlığı’na göre, Kanadalı askerler görev kapsamında bugüne kadar 30 binden fazla Ukraynalı askere eğitim verdi.

620a0f4917aca921b8b6a233.png

“HİSTERİK” DAVRANMAKLA SUÇLADI

Kanada Başbakan Justin Trudeau 27 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerine eğitim veren askeri personelin görevinin 3 yıl daha uzatıldığını ve toplamda 400 Kanadalı eğitmenin ülkeye gönderileceğini duyurmuştu.

ABD başta olmak üzere birçok ülke Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı hazırlığına olduğunu belirterek diplomatik misyonlarındaki personelini başkent Kiev’den çekerken, Moskova ise saldırı iddialarını reddederek batılı ülkeleri “histerik” davranmakla suçlamıştı.

Öte yandan, Cumartesi günü Kanada, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin nedeniyle Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki büyükelçiliğini geçici olarak Polonya sınırına yakın olan Lviv’e taşıdığını duyurmuştu.

2014’TE DE REDDETMİŞTİ

Batı kaynaklı raporlar Rusya’nın Ukrayna sınırında 140 bin askeri bulunduğu ve bu hafta içerisinde işgalin gerçekleşebileceği yönünde.

Kremlin ise bölgeye yaptığı askeri yığınağın bir işgal hazırlığı olduğunu kesin bir dille reddeiyor. Ancak 2014’te de Rusya benzer iddialarda bulunmuş ve saha sonra Kırım’ı ilhak etmişti.

Putin’in o zamandan beri doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları batı destekli Ukrayna hükümeti karşısında her fırsatta desteklediği sıkça dile getirildi.

Kanada, Kiev'deki büyükelçiliğini Lviv'e taşıdı

Kanada, Kiev’deki büyükelçiliğini Lviv’e taşıdı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*