İspanya, Sudandaki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

İspanya, Sudan’daki olaylardan dolayı bu ülkedeki vatandaşlarının tahliyesine başladı.

Hükümet kaynaklarından ülke basınına verilen bilgiye göre, Sudan’da bulunan 60’ı İspanyol, 20’si Latin Amerika ve Avrupa vatandaşı toplam 80 kişinin tahliyesi için Yibuti’ye giden İspanya Hava Kuvvetlerine ait 6 uçakla bu akşamdan itibaren tahliyelere başlandığı bildirildi.

Savunma Bakanı Margarita Robles, 22 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Uçaklarımız orada ve ateşkese uyulur uyulmaz tahliye operasyonunun gerçekleştirilebilmesi için hazırlanmış durumda. Sudan havaalanı kapalı olduğu için kolay olmayacak ama otoyollar kullanarak en yakın havaalanından tahliye gerçekleşecek.” demişti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı; Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

Dünya Sağlık Örgütüne göre çatışmalarda 400’den fazla kişi hayatı kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını açıklamış, ordu da uluslararası çevrelerin ateşkes çağrısına uyacağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir