İslam İşbirliği Teşkilatı’na BM’ye emsal misyon daveti

İİT tarafından Suudi Arabistan’ın mesken sahipliğinde düzenlenen ve orta buluculuk konusunun ele alınacağı “Tecrübeler ve Beklentiler” başlıklı konferansın açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Teşkilatın çatışmaları sona erdirmek için orta buluculukla özel olarak ilgilendiğini belirtti.

Taha, İİT’nin “Filipinler ve Tayland’ın güneyi, Sudan, Çad ve Afganistan’daki uyuşmazlıklara yönelik orta buluculuk faaliyetlerinde başarılı sonuç elde ettiğini” lisana getirdi.

İİT’nin “Somali ve Gine’ye barışın gelmesi ve Irak’taki mezhep tansiyonunu sona erdirmeye yönelik memleketler arası teşebbüsleri desteklediğini” söyleyen Taha, dünyadaki çatışma bölgelerinin yüzde 60’ının İİT üyesi ülkelerde yer aldığına dikkati çekti.

Taha, “Çatışmalar nedeniyle, bu ülkelerde yaşayan halklar büyük acılar çekti ve bu ülkelerdeki gelişme önemli bir formda geriledi.” tabirlerini kullandı.

Sri Lanka’daki Müslümanlara yönelik ayrımcılığı da eleştiren Taha, İİT’nin ülkede yaşanan terör olaylarından sonra tansiyonun azaltılmasında rol oynadığını söyledi.

SRİ LANKA’DA TERÖR ATAKLARI

Sri Lanka’da 21 Nisan 2019’da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında 3 kilise ve 3 otelde bombalı hücumlar düzenlenmişti.

Bu atakların akabinde başşehir Kolombo’nun banliyöleri Dehiwala ve Dematogoda’da patlamalar olmuştu.

En az 250 kişinin ömrünü yitirdiği, 500’den fazla kişi yaralandığı akınların akabinde ilan edilen harikulâde hal 22 Ağustos’ta sona ermişti.

Taarruzların akabinde, ülkede azınlık olan Müslümanlara ilişkin çok sayıda konut ve iş yeri ateşe verilmiş, Müslümanlar toplum içinde taciz edilmiş ve nefret telaffuzlarının amacı olmuştu

Bombalı taarruzları terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*