İhracatta parite kaybı 7 milyar dolara çıktı

Avrupa ve dünya pazarlarında başlayan resesyonun yansımaya başladığı ihracatta, dolar ve Euro arasındaki parite değişimi de zararı katladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, 22 Ağustos itibarıyla hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yüzde 11.2’lik artışla 13.7 milyar dolarlık ihracata imza attığını söyledi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre Gültepe, buna karşın doların değer kazanması ile pariteden dolayı ilk 7 ayda hazır giyim sektörün 800 milyon dolar, Türkiye ihracatının ise 7 milyar dolarlık bir kayba uğradığını açıkladı.

AVANTAJ KAYBEDİLDİ

IFCO – İstanbul Fashion Connection Hazır Giyim ve Moda Fuarı’nın açılışında konuşan Mustafa Gültepe, “En büyük pazar AB. Avrupa’yla ağırlıklı olarak Euro ile ihracat yapıyoruz. Girdilerimizin çoğu dolarla satın alınıyor. Son dönemlerdeki 1.15 olan parite ortalaması, temmuz ayında 1 civarına, ağustos ayında ise 1’in altına indi.

Eğer parite geçen dönemdeki gibi devam etmiş olsaydı hazır giyim sektörü ihracatı 800 milyon dolar daha artı yazacaktı. Hem fiyat tutturma hem de avantajlı olma noktasında farklı bir durumda olacaktı” dedi. 100’e yakın ülkeden 15 bin ziyaretçinin yer aldığı ve yarın sona erecek olan fuarın sektör ihracatına katkısının 1 milyar doları bulması bekleniyor.

Resesyon ihracata yansımaya başladı

Eğer koşullarda bir farklılık olmaz ise hazır giyim sektörünün ihracatta 23 milyar doları yakalayacağını ve Türkiye’nin de 250 milyar dolarlık ihracata kolay bir şekilde ulaşabileceğini belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ancak Rusya-Ukrayna savaşı ve dünyada resesyon gibi hiç umulmayan kararların ve koşulların da konuşulmaya başlandığını dile getirdi. Gültepe, “Bu ihracata ve rakamlara da yansımaya başlıyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*