Hollanda’da güzelleşme umudu olmayan 12 yaşın altındaki çocuklara ötenazi uygulanması gündemde

Getty Images

Hollanda hükümeti, düzgünleşme umudu olmayan ve dayanılmaz acı çeken 1-12 yaş ortası çocuklara vefat hakkı (ötanazi) tanımaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, koalisyon ortakları ortasında uzun müddetten beri tartışılan mevzu ile ilgili olarak bir yasa tasarısı hazırladı.

Hükümet, yeni yasama yılının başlamasının akabinde sonbaharda tasarıyı Meclis’ten geçirmeyi planlıyor.

Bakan Kuipers’in hazırladığı yeni düzenleme, “Umutsuz hastalığı olan ve dayanılmaz acı çeken” 1-12 yaş ortasındaki çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusunda 7 temel şart içeriyor.

Tasarıya nazaran, ötanazi hakkı yalnızca “öngörülebilir bir gelecekte ölmesi beklenen” çocukları kapsayacak.

Çocuğun umutsuz ıstırabını ortadan kaldırmak için “makul bir olasılık” bulunmaması koşulu aranacak.

Her iki ebeveynin de ötanazi konusunda tıpkı fikirde olması ve tabibinin en az bir bağımsız tabibe istişaresi gerekecek.

Çocuk istemezse mümkün olmayacak

Ötanazi konusunda çocuğun iradesi de dikkate alınacak. Tüzel manada çocuğun hayatın sona ermesine istek göstermesi gerekli değil lakin hekim, manaya seviyesine uygun bir biçimde kesinlikle çocuka bağlantı kurmaya çalışacak.

Çocuğun kelamlı yahut kelamlı olmayan reaksiyonları dikkate alınmak zorunda olacak. Hekimi, çocuğun ötanazi istemediği sinyalini alırsa, ömrü sonlandırma konusunda ebeveyn onayı kâfi olmayacak.

Bakan Kuipers’in hazırladığı tasarı, tartışılması için koalisyon ortakları, doktor örgütleri ve Meclis’e gönderildi.

Hükümet, düzenlemenin Ekim ayında Meclis Genel Konseyi’nde ele alınmasını planlıyor.

Başbakan Mark Rutte başkanlığındaki bir evvelki hükümet tarafından gündeme getirilen, 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkı önerisi, koalisyon ortakları ortasında tartışmaya neden olmuştu.

Hekim örgütleri tarafından ısrarla çıkarılması istenen düzenlemeye, koalisyonun en küçük ortağı, muhafazakar sağ eğilimli Hristiyan Birliği Partisi (CU), Sıhhat Bakanlığı’nın teklifine karşı çıktı.

Dönemin Sıhhat Bakanı Hugo de Jonge, Hollandalı tabiplerin ezici bir çoğunlukla bu öneriyi desteklediğini içeren bir raporu açıklayarak, çaresiz durumlarda, çocuklara bu hakkın tanınması gerektiğini vurguladı.

Hristiyan Birliği Partisi, vakti gelince gerekli durumlarda güzelleşme umudu olmayan çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusuna tekrar bakacaklarını bildirmişti.

12 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan birinci ülke

Hollanda, 2002 yılında 12 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan dünyadaki birinci ülke oldu. Lakin 12 yaşından küçüklere vefat hakkı birinci kere Belçika’da hayata geçirildi.

Belçika, 2014 yılında, düzgünleşme umudu olmayan ve büyük acı çeken 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkını yasal hale getirdi.

Hollanda’da geçen yıl, 12 yaşın üzerindeki 7 bin 666 kişi, ötanazi yoluyla ömrünü sonlandırdı. Hayatını sonlandıranların sayısı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 10 arttı.

Hollanda hükümeti, 100 yaşın üzerinde olan ve artık yaşamak istemeyen bireylere de, “onurlu bir ölüm” için ötanazi hakkı tanınmasını da tartışıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*