Google artırımlar sonrası Haritalar’a yeni özellik getiriyor: Daha az yakıt kullanma seçeneği

Enerji krizinde olan dünyada artan akaryakıt fiyatlarına tahlil bulmak için çalışmalar sürerken ABD merkezli teknoloji devi Google bir tahlil bulmuş olabilir. Formül şoförlerin daha az yakıt harcayarak gitmek istediği yere ulaşmasını sağlayacak.

Google, bunun için Haritalar uygulamasına yeni bir özelliğin ekleneceği açıkladı. Google Haritalar’a, en az yakıtın tüketileceği rotanın seçilebileceği yeni bir özellik eklenecek.

ARACINIZIN YAKIT ÇEŞİDİ ALGORİTMAYA EKLENECEK

Artık aracımızın yakıtını akaryakıt, LPG, mazot, hibrit yahut elektrikli olacak halde seçebileceğiz. ShiftDelete’in haberine nazaran, bu bilgiyi algoritmasına ekleyen uygulama hem en ucuz maliyetli hem de en düşük karbon salınımını sağlayacak rotayı belirleyebilecek.

Bu, halihazırda kısa olan güzergahı seçme konusundan biraz daha farklı. Örneğin 1 kilometrelik dik tırmanma rotası yerine 1,5 yahut 2 kilometrelik düz bir yol daha az yakıt tüketmemizi sağlayacağı için uygulama orayı tercih etmemiz gerektiğini söyleyebilecek. Bu sayede hem daha az yakıt tüketilecek hem de tasarruf yapılabilecek.

TÜRKİYE’DE 2022’DE FİYATLAR KATLANDI, ŞOFÖRLER KONTAĞI KAPATTI

Brende petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası yapılan fiyat güncellemeleriyle Türkiye’de akaryakıt fiyatı 23.65, motorin fiyatı 25.43, LPG fiyatı ise 1103 Türk lirası. 2022 yılında akaryakıt fiyatlarına yüzde 225, motorin fiyatlarına yüzde 264 artırım yapıldı. Artan fiyatlar sonrası çok sayıda otomobil sahibi toplu taşımaya yöneldi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*