Global piyasalar ekonomik görünüme odaklandı

Küresel ekonomik görünümün düşük büyüme trendini yansıtması payları olumsuz etkilemeye devam ediyor. ABD’de düşük gelen Tüketici İnancının akabinde endekslerde teknoloji şirketleri öncülüğünde düşüşler yaşandı.

Nasdaq yüzde 3, S&P 500 ise yüzde 2 ile süratli bedel kaybetti. Bu sabah iki endekste vadeliler yüzde 0,2 yükselişle hafif toparlanmaya işaret ediyor.

Asya’da, Çin’in Kovid-19 tedbirlerini bir ölçü yumuşatmasına karşın risk iştahı düşük. MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde dört günlük yükseliş serisi son buluyor.

Salı günü yüzde 0,4 ile yaklaşık bir haftanın en yüksek günlük artışını yaşayan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay ve 1.258,5’ten süreç görüyor.

ABD ham petrolü 111 dolardan alıcı bulurken, Bitcoin 20 bin dolar düzeyine yakın.

EKONOMİDE İNANÇ KAYBI

İyimser Fed yorumlarına karşın inanç göstergeleri ABD iktisadında yavaşlamanın kapıda olduğuna işaret ediyor. ABD Conference Board Tüketici İnanç Endeksi beklentilerin üzerinde düşerek 16 ayın taban düzeyine geriledi.

Mayıs’ta 103,2 olarak açıklanan endeks, haziranda 98,7’ye geriledi. Endeks içinde tüketicinin altı aylık öngörüsünü yansıtan beklentiler endeksi ise neredeyse 10 yılın tabanına geri çekildi. Conference Board Ekonomik Göstergeler Yöneticisi Lynn Franco “Beklentiler endeksi 80’in altına gerileyerek yılın ikinci yarısında daha zayıf bir büyümeye işaret ediyor” yorumunu yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*