Eski ABD Lideri Bush’un Irak’la ilgili lisan sürçmesi gündem oldu

Irak‘ın 2003’te işgali sırasında ABD Lideri olan George W. Bush‘un Ukrayna işgaline reaksiyon gösterdiği konuşmasının bir yerinde “Bir adamın Irak’ı büsbütün gayrı yasal ve acımasız halde işgal kararı” biçimindeki kelamları toplumsal medyada gündem oldu.

Irak’ın işgalini 2003’te başlatan Bush, konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzlarına reaksiyon gösterirken bir cümlesinde Ukrayna yerine Irak deyince salonda değişik anlar yaşandı.

Bush, konuşmasında, “Bunların sonucu, Rusya’da istikrar ve denetimin kalmaması ve bir adamın Irak’ı büsbütün gayrı legal ve acımasız formda işgal kararı alması oldu” sözünü kullandı.

Yaptığı yanlışı fark edince hafif gülümsemeyle kelamlarını “Yani Ukrayna’yı” diye düzelten Bush’un Irak gafı karşısında salonda evvel derin bir sessizlik olurken, devamında Bush’un “Irak’ı da… Her neyse” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Bush’un Irak’ın işgaliyle ilgili görüntüsü toplumsal medyada kısa müddette viral olurken, pek çok kişi “Irak’ı işgal eden Bush’un bilinçaltının kelamlarına yansıdığına” vurgu yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*