Erdoğan: Kolombiya ile uyuşturucu kaçakçılığı konusunda iş birliğini artıracağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez ile görüşmesinin akabinde; “Uluslararası platformlarda gerçekleştireceğimizi bu global sorunun tahlili istikametinde birlikte efor göstereceğiz. Uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize hatalarla uğraş konusunda da iş birliğimizi artıracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez ile bugün İstanbul’da Dolmabahçe Ofis’te görüştü. Görüşme sonrasında iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Ülkelerimiz ortasında artan temas ve ziyaretler memnuniyet vericidir. Nisan ayının başında Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ülkemize geldi. Dışişleri Bakanım da Latin Amerika tipi kapsamında 26-27 Nisan’da Kolombiya’yı ziyaret etti. Az evvel imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz ortasındaki bağlantıları stratejik iştirak düzeyine yükselttik.

LATİN AMERİKA’DAKİ EN BÜYÜK İKİNCİ TİCARİ ORTAĞIMIZ KOLOMBİYA: Bağlantılarımızı iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst seviyede ele alacağız. Kolombiya, Brezilya’nın akabinde Latin Amerika’daki en büyük ikinci ticari ortağımızdır. Kolombiya ayrıyeten geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Amacımız en kısa müddette ticaret hacmimizi 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Türk ve Kolombiyalı iş insanları ortasındaki karşılıklı temas ve ziyaretlerin artırılmasını destekliyoruz. Kolombiya Latin Amerika’daki mevcudiyetimiz, bölgeye açılım siyasetimiz bağlamında merkezi pozisyondadır. THY Bogota-İstanbul çizgisinde her gün sefer düzenliyor. Savunma sanayi, sıhhat, turizm, tarım ve göç üzere pek çok alanda iş birliğimizi geliştirmek için beraberce çalışıyoruz.

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI: Özellikle göç başlığında; sistemsiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak iş birliğine kıymet veriyoruz. Milletlerarası platformlarda gerçekleştireceğimiz ortak teşebbüsler yoluyla bu global sorunun tahlili tarafında birlikte efor göstereceğiz. Ayrıyeten uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize hatalarla çaba konusunda da iş birliğimizi artıracağız.”

ANKA’nın haberine nazaran Erdoğan’ın akabinde kelamı alan Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque’nin kelamları şöyle:

GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ: “Bugün sıhhat alanında imzaladığımız mutabakat var. Bizim için Covid-19 görünmez düşman üzere ülkelerimizi teslim almıştı. Bugünkü yaptığımız mutabakatlarla birlikte Sıhhat bakanlarımız fikirlerini paylaşacak. Salgınlarla ilgili bağışıklık düzenekleri güçlendirmeyi etkinleştirmeyi sağlayacak. Güvenlik alanında iş birliğimize dikkat çekmek istiyorum. Sizin burada uğraştığınız üzere terörizmle uğraşıyoruz. Sizin PKK karşısında net siyasetiniz var. Biz de Kolombiya’da birebir kararlılıkla yürüyoruz. Bu yapıları dağıtmaya devam ediyoruz. 3 tane terörist tertibini yerle bir ettik.”

KOLOMBİYA’DA BİR BÖLGE CİNSİNİ İNŞALLAH 7 AĞUSTOS’TAN EVVEL GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ: Duque’nin akabinde tekrar kelamı alan Erdoğan, “7 Ağustos’ta Kolombiya’da Cumhurbaşkanlığı değişimi olacak. Vazifesi bırakmadan evvel bizi Kolombiya’da bekliyor. Biz de planlamamızı yapacağız. Şöyle bir bölge çeşidini inşallah 7 Ağustos’tan evvel gerçekleştireceğiz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*