Emlak balonu patlıyor! İslam Memiş’ten indirim muştusu

Enflasyondan ötürü piyasalarda yaşanan yükselişler için müjdeli haberi veren İslam Memiş, Euro/Dolar paritesinin toparlanacağını, konut fiyatlarında indirime giden bir sürece girileceğini söyledi. 20233 yılına dikkat çeken Memiş, “Emlak fiyatları sürat kesecek” yorumunu yaptı.

“KONUT FİYATLARINA İNDİRİM”

“TOKİ’nin mevcut projeleri olacak lakin bunların devamı için hazine yerlerinin satışı gerekecek. Bu yeni konutlar kısmen mesken fiyatlarını indirmenin yanı sıra fiyatların yükselmesini de engelleyecek. 2023 Ocak ayı ile birlikte enflasyon normalleşirse emlak fiyatları sürat keseceğe benziyor.”

“EURO/DOLAR PARİTESİ TOPARLANABİLİR”

“Avrupa, Rusya’nın ambargosundan ötürü güç krizi yaşıyor ve iktisadı sıkıntı durumda. Rus parasının pahası arttı, Euro/Dolar paritesi düştü, daha da düşebilir. Lakin bunun süreksiz olduğunu düşünüyorum. Zira Avrupa Merkez Bankası tekrar faiz artırımına gidebilir. Ya Avrupa, Rusya ile alakaları normalleştirip ticaretini döndürecek ya da bu ekonomik yükü biraz daha hissedecek. Gelinen tabloda Avrupa üzerinde FED’in faiz artırımı tesirli oldu, ikinci darbe ise güç kriziydi. Avrupa, 50 ya da 75 baz puanlık faiz artırımına giderse Euro/dolar paritesi toparlanabilir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*