Elçi, “NATO’dan vazgeçebiliriz” dedi… Kiev yalanladı

Elçi, "NATO'dan vazgeçebiliriz" dedi... Kiev yalanladı
Elçi, "NATO'dan vazgeçebiliriz" dedi... Kiev yalanladı
Elçi,

Son birkaç ayda giderek tırmanan Rusya-Ukrayna gerginliği, ABD ve müttefiklerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme planı yaptığı yolundaki iddiaları ve iki ülke sınırındaki askeri yığınağın iyice genişlemesiyle birlikte savaş korkusuna evrildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı tehditlerinin özünde yatan en büyük sebeplerden biri olan NATO konusunda ise Ukrayna’dan flaş bir açıklama geldi.

Sputnik’te yer alan son dakika haberine göre Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçisi Vadym Prystaiko Kiev’in ‘savaşı önleyecekse NATO’ya katılma talebimizden vazgeçebiliriz’ düşüncesinde olduğunu duyurdu.

Prystaiko ‘Bu konuda tehdit edildik, şantaja uğradık ve buna zorlandık’ diyerek ülkesinin 2019’da aldığı NATO ve AB’ye katılma kararı hedeflerinin dışına sadece savaşı önlemek için bile olsa çıkılabileceğinin altını çizdi.

Bu açıklama sonrası gözler Moskova’dan gelecek yanıta çevrildi.

Amerikan istihbaratı gün verdi… Rusya Ukrayna'yı ne zaman işgal edecek?

Amerikan istihbaratı gün verdi… Rusya Ukrayna’yı ne zaman işgal edecek?

KİEV YALANLADI

Prystaiko’nun açıklamasından sonra Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir açıklama yaparak büyükelçinin sözlerinin bağlamından koparıldığını söyledi. 

[email protected]’s comment to @bbc5live was taken out of context and mislead many. Ukraine’s position remains unchanged. The goal of NATO membership is enshrined in the Constitution of Ukraine and no decisions can contradict it. The matter of security guarantees for Ukraine is urgent

— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) February 14, 2022

Sözcü Oleg Nikolenko sosyal medya platformu Twitter’dan yaptığı açıklamada, NATO üyeliğine bağlılığın ülkenin anayasasında da yer aldığını belirterek, Ukrayna’nın bu konudaki tutumunun değişmediğini ve güvenlik garantileri için acil önem arz ettiğini söyledi.

2014’TE DE REDDETMİŞTİ

Batı kaynaklı raporlar Rusya’nın Ukrayna sınırında 140 bin askeri bulunduğu ve bu hafta içerisinde işgalin gerçekleşebileceği yönünde.

Kremlin ise bölgeye yaptığı askeri yığınağın bir işgal hazırlığı olduğunu kesin bir dille reddediyor. Ancak 2014’te de Rusya benzer iddialarda bulunmuş ve saha sonra Kırım’ı ilhak etmişti.

Putin’in o zamandan beri doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları batı destekli Ukrayna hükümeti karşısında her fırsatta desteklediği sıkça dile getirildi.

620a0bbf17aca921b8b6a228.png

KRİZ O ADIMLA BAŞLADI

Rusya ile Ukrayna’yı karşı karşıya getiren kriz dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması ile başladı.

Bu adım sonrası 21 Kasım 2013’te ülkede gösteriler başladı. Yanukoviç’in, gösterilerin büyümesi üzerine Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar bağımsızlıklarını ilan etti.

Bunun üzerine ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında çatışmalar başlamış, 18 Mart 2014’te bölge Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Resmi rakamlara göre, 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*