Elazığ’da 19 yıllık cinayetin zanlıları savunma yaptı

Elazığ’da 21 Mayıs 2003’te Ruhi Canpolat hakkında kayıp müracaatında bulunulmuş ama şahıs bulunamamıştı.

Rafa kaldırılan belge, Elazığ Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği grupları tarafından 2 Şubat 2021’de tekrar açılmıştı.

Öldürüldüğü belirlendi

10 ay boyunca titiz bir ç alışma yürüten cinayet ofis grupları, 2’si bayan 9 şüpheliyi tespit etti.

Gruplar, 4 Kasım 2021’de 7 adrese eş vakitli operasyon düzenleyerek, zanlıları yakalayıp gözaltına aldı.

Emniyette tabirler sırasında Ruhi Canpolat’ın (38) öldürdüğü ortaya çıktı.

Birinci duruşma

Cinayette parmağı olduğu belirlenen şüpheliler, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Davanın birinci duruşması ise geçtiğimiz günlerde görüldü.

‘Önce bıçakladı, sonra bağırmasın diye boğazını kravatla sıktı’

Elazığ Adliyesi 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya ‘kasten öldürme’ kabahatinden yargılanan şüpheliler Cevdet Ş., Temur Ş. ve Azime Ş. ile sanık ve şahit avukatları katıldı.

Cevdet Ş., Ruhi Canpolat’ı Temur’un öldürdüğünü, evvel bıçakladığını akabinde da bağırmasın diye kravatla boğazını sıktığını öne sürdü.

“Temur bana Ruhi’yi öldürdüklerini söyledi”

Mahkeme heyetine karşı savunmasını yapan Cevdet Ş., “Arabayla Ruhi’nin konutunun oraya gelince Temur’un Ruhi ile arbede etmiş olabileceğini düşündüm. Temur bana birlikte meskene çıkağımızı söyledi ve otomobilden inerek birlikte konuta çıktık. İçeri girdik salonun ortasında battaniyeye sarılı halde bohça formunda cesedi gördüm, ne olduğunu sorduğumda Temur bana Ruhi’yi öldürdüklerini söyledi. Ben de kendilerine kızdım lakin yapabileceğim bir şey kalmamıştı. Azime’nin köyüne cesedi götürmeyi düşündüklerini lakin o tarafta jandarma olduğundan ötürü götüremediklerini söylediler.

“Gömdük ve küreklerle üstünü kapattık”

Sonra da benden yardımcı olmamı ve bizim o taraflarda bir yere cesedi götürmeyi teklif ettiler. Ben de battaniyeden cesedi çıkartıp yorgana sarmalarını söyledim. Birlikte battaniye içerisindeki cesedi yorganın içerisine sardık. Ben, Temur Ş. ve Cevdet S. birlikte yorgana sarılı cesedi alarak, konuttan çıktık, pikaba koyduk. Pikapla da Sarıçubuk köyüne götürdük. Boş bir tarlada çukur üzere bir yer vardı buraya gittik ve ben o sıra yanlarından ayrıldım. Meskene gittim ve 2 tane kürek getirdim. Ben, Cevdet ve Temur birlikte cesedi bu çukura battaniye ile birlikte gömdük ve küreklerle üstünü kapattık.

“Kardeşin bize gelmesin”

Kürekleri meskene götürüp bıraktım, tekrar daima birlikte ruhinin konutuna döndük. Ben cesedin parçalanıp parçalanmadığını bilmiyorum ben konuta gittiğimde ceset battaniyenin içindeydi. Bu olaya karıştığım için çok pişmanım. Benim bu olaydan evvel Azime ile hiçbir halde gönül bağım olmadı. Fakat kardeşim Temur’un bu olaydan bir iki ay evvel Azime ile ortalarında gönül bağları başlamış, ben bunu daha sonradan öğrendim. O da şu halde oldu: Ölmeden bir iki ay evvel Ruhi ile birlikte alkol aldığımız sırada Ruhi bana ‘Kardeşin bize gelmesin, ben konuttan işe gidiyorum konuta döndüğüm vakit gündüz vakti Temur’un benim konutumda olduğunu ve yattığını görüyorum. Bundan ötürü da rahatsızım, kardeşine söyle benim meskenime gelmesin’ dedi. Ben Ruhi’nin Temur ile Azime ortasında alaka olduğundan şüphelendiğini anladım ve bunun üzerine Temur ile konuşarak bir daha meskenlerine gitmemesini söyledim.

“Suçu üstlenmezsen seni, anneni, kardeşlerini ve çocuklarını öldürürüm”

dedi.

“Ruhi’nin arkadaşları sırayla bana tecavüz etti”

O akşam Ruhi’nin işe gittiğini belirten Ruhi’nin eski, Temur’un yeni eşi Azime Ş. ise “Gece 24.00 sıralarında konuta döndüğünde yanında 3 kişi vardı. Bu bireyler, grup elbiseliydi lakin kravat takmamışlardı. Pak kıyafetli insanlardı. Kapıyı Ruhi açtı, ben bu sırada yatak odasında yatmak üzereydim. Kapıyı hafif aralayıp bu şahısları gördüm ve Ruhi yanıma geldi. Kim olduklarını sorduğumda bana, arkadaşları olduğunu ve benim tanımadığımı söyledi. Biz o gün beni köye göndermediği için Ruhi ile tartışmıştık. Yatak odasından çıkmadım. 10-15 dakika sonra konuta gelen 3 şahıstan birisi yatak odasına geldi. Bu şahıs bana tecavüz etti. Ben karşı koydum lakin bu şahıs içeri girer girmez benim elimi bağladı. Ben ayaklarımı yere vurarak ses yapmaya çalıştım lakin bu şahsa karşı koyamadım.

“Kocan, seni bunlara satmış”

Bu şahıs odadan çıktı, daha sonra ikinci bir şahıs daha geldi o da bana birebir biçimde tecavüz etti. Onların akabinde üçüncü şahıs da odaya gelerek, ‘Kocan, seni bunlara satmış’ diyerek odadan çıktı. Benim ellerimi bana ilişkin olan yazma ile önden bağlamışlardı. Üçüncü şahıs odadan çıktıktan sonra ben ellerim bağlı halde odada bir mühlet kaldım. Bu sırada içeriden kapının sesini duydum ve bu şahısların meskenden gittiklerini anladım. Sonra odaya Ruhi gelerek ellerimi çözüp bana vurmaya başladı. Yumruk atarak başıma ve omuzlarıma vurdu. Saçımdan sürükleyerek salona götürdü, o sırada benim burnum kanıyordu. Salonda da bir süre bağırarak kızdı. Yerdeyken beni dövdüğü için ben bir mühlet sonra orada sızmışım. Ne kadar geçtiğini bilmiyorum. Lakin hava hala karanlıkken kendime geldim.

“Ruhi gömleği açık, pantolonu üzerinde duruyordu”

cümlelerini kullandı.

“Cevdet, korkmuş gibiydi”

Sabaha gerçek babasının meskenini aradığını aktaran Azime Ş., “Kız kardeşim Emine telefonu açtı. Emine’ye gelip beni meskenden almalarını söyledim. Bana niçin olduğunu sorunca yalnızca Ruhi’nin beni dövdüğünü söyledim. Ben telefonu kapattıktan sonra Cevdet odaya geldi. Ben odaya geçtiğimde kapıyı kilitlemiştim, bu nedenle Cevdet kapıyı açarak bulunduğum odaya geldi. ‘Sen mi aldın’ diye telefonu sordu, o sıra elimdeki telefonu gördü ve aldı. Cevdet o sırada korkmuş üzereydi. Kapıya bakıp bir an evvel gitmek istiyor üzereydi. Orta ara kendi kendine gülüyordu. Salona bakıp bakıp başını çeviriyordu, ben de neye baktığını merak ettiğim için salona gerçek baktım ve Ruhi’nin yerde yüzünün üstüne yatar vaziyette olduğunu gördüm.

“Salona koştum çabucak lakin Ruhi yerde yoktu”

Ruhi’ye yanlışsız koşarak bağırıp kaldırmaya çalıştım. Cevdet beni tuttu salondan koridora çıkarttı ve eliyle ağzımı kapattı. Bana ‘bağırma’ diyerek tekrar odaya götürdü. ‘Burada otur sesini çıkartma. Şayet birini arar, bir şey söylersen seni de kendimi de yakarım’ dedi. Kapıyı kilitledi ve ben odada kilitli kaldım. Bir mühlet sonra konutun içinde farklı ayak sesleri duydum. Daha sonra Cevdet benim bulunduğum odanın kapısını açtı. Salona koştum çabucak fakat Ruhi yerde yoktu. Cevdet’e Ruhi’yi sorduğumda Ruhi’nin güzel olduğunu yalnızca bayıldığını söyledi. Daha sonra Cevdet bana ‘Bu olaydan kimseye bahsetmeyeceksin, olay senin meskeninde oldu kimseyi inandıramazsın. Çocuklarını düşün bu olayı birine söylersen seni de kendimi de yakarım’ dedi.

“Temur ile 2012 yılında evlendik”

Odadan çıkıp salona gittiğimde konutumda olan battaniyelerden 2 adedini göremedim. Benim Temur ile Ruhi ölmeden evvel hiçbir halde ilgim olmadı. Zati Temur ile 2012 yılında evlendik. Aslında evlenmemizi Cevdet istemişti. Cevdet bana ‘kardeşim Temur ile evlen gözümün önünde ol’ dedi. Cevdet esasen olaydan sonra ‘Ruhi seni dövmüş, bırakıp gitmiş. Millet sorarsa bu biçimde söylersin’ diye tembihledi. Ben de bunun üzerine çocuklarıma, eşimin ailesine ve Ruhi’yi soran herkese beni dövüp konutu terk ettiğini söyledim. Ruhi’nin kayıp olduğu konusunda 2-3 kere karakola başvurdum. Ben karakola başvururken, olayın ortaya çıkmasından korkmuyordum.

“Tecavüze karşın Ruhi’yi öldürmeyi düşünmedim”

Hatta olayın ortaya çıkmasını istiyordum. Fakat çocuklarımla tehdit edildiğim için korktum ve gidip polise bu durumu anlatamadım. Ben olay günü konutta rastgele bir paklık yapmadım, yalnızca halı yıkadım. Ruhi’nin getirdiği adamlar bana tecavüz etmelerine karşın ben Ruhi’yi öldürmeyi düşünmedim. Birinci tabirimi ise Cevdet’in beni korkutmasından ve kimsenin bana inanmayacağından ötürü söz veremedim.” biçiminde konuştu.

“Suçsuzum, beraatimi istiyorum”

Üzerine atılı kabahatleri kabul etmeyen Temur Ş. ise “Ruhi’nin kaybolması yahut öldürülmesiyle ilgili benim alakam muhakkak yoktur. Ben Ruhi’nin öldürülmesine ait olayı, Cevdet ve Azime’nin beyanları sonrasında öğrendim. Hatasızım beraatimi istiyorum. Azime ile boşandıktan sonra görüşmeye başladım. Azime’ye evlenme teklifinde bulundum. Azime birinci başta teklifimi kabul etmedi. Ortadan bir yıl civarında bir mühlet geçtikten sonra Azime beni aradı ve hala evlenip istemeyip istemediğimi sordu. Ben de evlenmek istediğimi söyledim. Bunun üzerine 5-6 ay kadar görüşüp, sonrasında evlendik.

“Azime’nin konutta tecavüze uğradığına dair hiçbir şey duymamıştım”

Benim ailem Azime ile evlenmemi istemedi ancak ben Azime’nin çocuklarını tanıdım ve sevdiğim için Azime ile evlenmek istedim. Ben zati Azime’ye 2010-2011 yıllarında ilgi duymaya başladım. Tutuklamadan yaklaşık bir ay öncesine kadar ben Azime’nin konutta tecavüze uğradığına dair hiçbir şey duymamıştım. Abim Cevdet ile Azime ortasında bir gönül alakası olduğunu bilmiyordum. Abim Cevdet ile ortamızda 4-5 sene öncesinde konut konusundan ötürü tartışma çıktı bundan ötürü da aileden hiç kimseyle görüşmüyorum.

“Ağabeyimin eşi ile gönül ilgimiz vardı”

Hatta Azime bana ‘Ruhi bir gün gelirse o vakit ne yaparsın?’ dedi. Bende o vakit kendisine ‘gelirse gelsin aslında boşanmışsın’ dedim. ‘Ben sana sahip çıkarım’ dedim. Abim ile eşi Filiz’den ötürü da konuşmuyordum. Abim ile Filiz evlenmeden evvel bizim Filiz ile gönül bağımız vardı. Ben abim ile Filiz evlenmeden evvel Filiz ile ayrıldık. Ben olay gecesi tam olarak nerede olduğumu hatırlamıyorum lakin büyük ihtimalle köydeki evdeydim. Abimin neden bu biçimde beyanda bulunduğunu bilmiyorum. Ben o devir otomobil kullanmayı bilmiyordum. Ehliyetimi 2016 yılında aldım dedi.” sözlerini kullandı.

Ertelendi

İHA’nın haberine nazaran savunmaların akabinde mahkeme heyeti duruşmayı, belgedeki eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*