Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Abdülhamid Han’ gemisinin rotasını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ni inceledi

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Bugün Abdülhamid Han Sondaj Gemimiz ile Türkiye farklı bir yere gelmiştir. Hiç elbet bugünlere bir anda gelmedik. Kolay da gelmedik. Uzunca bir mühlet kimi vakit sinsi oyunlarla kimi vakit yüreksiz tercihlerle kimi vakit açıkça ihanetlerle oyalandık. Kendi insan gücümüzle, kendi teknolojik araçlarımızla bu süreci yürütme kararı aldık.

“DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANIR BİR SONDAJ FİLOSUNA SAHİBİZ”

Şimdi varız, 4 tane sondaj gemimizle biz de bu alanda varız. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladık. Fatih Sondaj Gemimizi her arayan bulamaz. 

Denizin 2 bin 200 metre altında yürütülen süreçlerle adeta su altında bir güç üssü kuruyoruz. Karadeniz gazının birinci etabı için gereken tüm süreçleri bitirerek buradan gelecek gazı 2023’te vatandaşlarımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Denizlerden elde ettiğimiz muvaffakiyetleri karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz.

GEMİNİN ROTASI AŞİKÂR OLDU: YÖRÜKLER-1 KUYUSU

Yurtiçi petrol üretimimiz 65 bin varile ulaştı, gayemiz yıl sonuna kadar 150 kuyu daha açmak. Global ekonomik krizde adeta bir silah haline dönüşen doğalgaz ve petrol kaynaklarımızı ne kadar kısa müddette ne kadar çok artırabilirsek o kadar güç kazanacağız. Bu çalışmaları çok kıymetli görüyoruz. 

Taşucu limanımızda gemimizin sondaj öncesi tüm hazırlıkları bitti. Bugün Abdülhamid Han gemimizi Akdeniz’e yolcu ediyoruz, ülkemizde birinci petrol bulunan yer bundan 130 sene evvel İskenderun’du. Bu kez da Abdülhamid Han gemimizi Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız. 

“KİMSEDEN İCAZET ALMAYACAĞIZ”

Gemimiz buradaki çalışmaları bitince öbür kuyulara geçecektir. Petrolü bulana kadar durmayacaktır.  Milletimizin duası, Abdülhamid Han gemimizde arama yapacak arkadaşlarla birlikte olacaktır. Sizlerden de güzel haberi bekliyoruz. Gemimiz buradan başka kuyulara geçecek, bulana kadar aramaya devam edecek. Akdeniz’de kendi egemenlik haklarımız var, bu yüzden kimseden icazet almayacağız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe diş gayret vermekten çekinmedik çekinmeyeceğiz. Türkiye’nin dostluğunun çok daha değerli olduğunu görmek için son gelişmelere bakmak gerekiyor. Bizimle yol yürüyen kazanır, bize karşı yürüyen kaybeder.

Abdülhamid Han gemimize, yolun açık, sondajın bereketli olsun diyorum.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*