Çin’den Tayvan’a yeni tehdit

Çin Tayvan’a yönelik tehditlerine devam ediyor. Çin, Tayvan konusunda tırmanan tansiyonla ilgili olarak, dış müdahale ve ayrılıkçı aksiyonlar durumunda askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkladı.

Çin hükümetine bağlı Tayvan İşleri Ofisinin yayımladığı açıklamada, Pekin’in Tayvan ile ‘barışçıl bir tekrar birleşmeyi sağlamak için ‘büyük içtenlikle elden gelen tüm çabayı göstereceği’ belirtilerek “Ancak dış müdahale ve ayrılıkçı her tıp aksiyon karşısında güç kullanmaktan kaçınmayacağız ve gerekli tüm tedbirleri alma seçeneğini gizli tutmaktayız” denildi.

“Barışçıl bir yine birleşme için devasa bir alan yaratmaya hazırız lakin ayrılıkçı faaliyetlere hiçbir biçimde müsaade vermeyeceğiz” denilen açıklamada Pekin, Çin ile ‘yeniden birleşmesinin’ akabinde Tayvan’ın ekonomik refaha erişeceğini taahhüt etti.

Çin’in açıklamasında, “Kırmızı çizgilerimiz geçildiği takdirde, ayrılıkçı ögeler yahut dış güçlerin provokasyonuna cevap verme noktasında sert tedbirler almak zorunda kalacağız” sözü kullanıldı.

Pelosi ziyareti sonrası ABD ile diyalog kesildi

Pekin ayrıyeten, bundan bu türlü ABD ile deniz güvenliği ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere çeşitli mevzularda diyaloğu kestiklerini kaydetti. ABD, Tayvan’ın en kıymetli askeri ve siyasi destekçisi olarak kabul ediliyor.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Salı günü Çin’in işgale hazırlandığını savunmuştu. Çin’in Tayvanlıların manevi gücünü zayıflatmayı amaçladığını kaydeden Wu, Pekin’in jeostratejik amaçlarının ‘Tayvan’ı aştığını’ tabir etmişti.

Çin, askeri tatbikatlarına ‘ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin, Çin’in sert ihtarlarına karşın Tayvan’ı ziyaret etmesinin akabinde başlamıştı. Tayvan, şu ana kadar birkaç kere, tatbikatlar kapsamında Çin gemi ve uçaklarının Tayvan suları ve hava alanını ihlal ettiğini açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*