CHP’li Sümer: Yoksulluk cinnete dönüşüyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komitesi Üyesi Orhan Sümer, bilhassa ekonomik kaynaklı cinayetlerin, isimli hadiselerin ve uyuşturucu kullanımının son bir haftada patlama yaşadığına dikkat çekti. Sümer, “Hem toplumsal hem de ekonomik çarkların içerisinde kıymetli yer tutan kümeler artık işi şiddet yoluna götürüyor. Büsbütün ekonomik nedenlere dayalı bu durum, ekonomik krizi cinnete dönüştürüyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komitesi Üyesi Orhan Sümer, bilhassa ekonomik kaynaklı cinayetlerin, isimli hadiselerin ve uyuşturucu kullanımının son bir haftada patlama yaşadığını kaydetti.
Sümer, “Ne yazık ki Saray İktidarı ekonomik nedenleri yalnızca sayılardan ibaret görüyor. Halbuki bu durumun birde sosyolojik ve ruhsal durumu var. Geçinemeyen insanlarda daima olarak mutsuzluk ve depresyon baş gösteriyor. İnsanların tahammül sonları düşüyor. En ufak olayla istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Borçlu- alacaklı, mesken sahibi – kiracı, esnaf -toptancı üzere hem toplumsal hem de ekonomik çarkların içerisinde değerli yer tutan kümeler artık işi şiddet yoluna götürüyor. Büsbütün ekonomik nedenlere dayalı bu durum, ekonomik krizi cinnete dönüştürüyor” dedi.
“TOPLUMDAKİ ŞİDDET GİDEREK ARTIYOR”
Orhan Sümer, şöyle konuştu:

“Çocuğuna harçlık veremeyen, konutuna ekmek parası bırakamayan, akşam çocuklarının istediklerini alamadan dönen insanların bunu en yakınlarında olan eşi yahut çocuklarına şiddet olarak yansıttığını görüyoruz. Ekonomik nedenler vatandaşları o kadar zorluyor ki beşerler sosyalleşemiyorlar.

Baskılardan ötürü üç-beş kişi bir ortaya gelip meselelerini anlatmaya korkar duruma geldi. Bu da toplumda ruhsal baskıya yol açarak insanları şiddete meyilli hale getiriyor. İşsizlik, gelecek, derdi, kiralar, faturalar, borçlar derken bir anda şiddet olaylarının patladığını görüyoruz.”

ADANA’DA SON BİR HAFTA’DA İSİMLİ HADİSELERDE PATLAMA YAŞANIYOR

“Türkiye genelinde yaşanan şiddet ve isimli hadise olaylarına Adana penceresinden bakacak olursak aslında pilot bir vilayet seçmiş oluruz” diyen Sümer kelamlarına şöyle devam etti:

“Ekonomik kriz kaynaklı, işsizliğin, borçların, geçim meşakkatinin giderek arttığı bir kentte isimli hadiselerde birebir oranda yükseliyor. Uyuşturucu kullanımı, darp, hırsızlık üzere olaylarda patlama yaşanıyor. Bununla birlikte ne yazık ki bilhassa son bir haftada cinayet olayları da istenmeyecek düzeyde artmış durumda. Bu duruma müdahale edilmezse zati sayılardan anlaşıldığı üzere ne yazık ki İsimli olaylar giderek artacak” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*