CHP’li belediyeden ‘TÜRGEV’ atılımı: Yurdu geri almak için adım atıldı

ANKARA – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz ay yaptığı TÜRGEV ve Ensar Vakfı çıkışı CHP’li belediyelerde karşılık buldu.

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi, AK Partili Menderes Türel devrinde bedelsiz olarak 49 yıllığına TÜRGEV’e devredilen öğrenci yurdunun geri alınması için harekete geçti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugün yapılan devam toplantısında yurtların TÜRGEV’e devredilmesi için belediye encümenine yetki veren karar iptal edildi.

MENDERES TÜREL DEVRİNDE BELEDİYEYE İLİŞKİN YURT TÜRGEV’E DEVREDİLDİ

CHP’li Mustafa Akaydın periyodunda Gülveren Mahallesi’nde yapılan ve 25 Mayıs 2013 tarihinde CHP başkanı Kılıçdaroğlu tarafından açılan 300 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu, Antalya’nın 2014 Lokal Seçimlerinde AK Parti idaresine geçmesiyle lider Menderes Türel tarafından belediye encümeni kararı ile 49 yıllığına bedelsiz halde TÜRGEV’e devredildi.

Bu süreçte yurdun, ‘Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Tesisleri’ olan ismi da Fatma Aliye Hanım Misafirhanesi olarak değiştirildi. Akaydın devrinde de Altındağ Mahallesi’nde bulunan belediye lojmanlarından dönüştürülerek yapılan 48 kişilik erkek yurdu da İlim Yayma Cemiyeti’ne verildi.

İLİM YAYMA CEMİYETİ’NE TAHSİS EDİLEN YURDUN DA GERİ ALINMASI İSTENDİ

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerde TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın ABD’deki bir vakfa 1 milyar TL para aktardığını açıklayarak, CHP’li belediyelere “Bu derneklerden kurtulmak isteyen gençlere sahip çıkma” daveti yapması CHP’li belediyelerde yankı buldu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması sonrasında Antalya Büyükşehir Belediyesi mülkiyeti belediyede olan lakin geçmişte AK Partili idare tarafından TÜRGEV’e devredilen öğrenci yurdunu geri almak için harekete geçti.

Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı, yurdun döneminin kanuna karşıt olduğu gerekçesiyle yurtların vakıf ve cemaatlere tahsis edilmesi kararlarının iptalleri için gerekli süreçlerin yapılmasını istedi.

Yazıda ayrıyeten İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilen bir yurdun da geri alınması istendi. Bu kapsamda hazırlanan yazı Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Böcek’in onayıyla Büyükşehir Meclisi’ne sevk edildi.

Belediye meclisinin bugün yapılan devam toplantısında bu bahis görüşüldü. TÜRGEV’e yurtların devredilmesine imkan sağlayan belediye encümenine yetki veren karar olmak üzere tüm süreçler AK Parti ve MHP’nin hayır oyuna karşı oy çokluğuyla iptal edildi.

Bu kararla birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin TÜRGEV’den yurdu boşaltmasının istenmesi bekleniyor.

‘TÜRGEV LEHİNE TESİS EDİLEN SÜREÇLERİN HUKUKSAL DESTEĞİ ORTADAN KALDIRILDI’

Eski Antalya Barosu Lideri Polat Balkan, bundan sonraki sürecin işleyişine ait şunları söyledi:

“Böylece AKP devrinde TÜRGEV lehine tesis edilen süreçlerin türel desteği CHP periyodunda iptal edildi ve ortadan kaldırıldı. Artık belediyenin TÜRGEV’den yurdu boşaltmasının istenmesi bekleniyor. Lakin türel sürece bakıldığında TÜRGEV, ABB Meclis kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli dava açabilir. Buna karşı TÜRGEV ve etrafının vereceği yansıların ne olacağını bekleyip göreceğiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*