Çeçen muhaliflere suikast hazırlığı davasında 2 sanığa tahliye

Türkiye’deki Çeçen muhaliflere yönelik aksiyon hazırlığında oldukları teziyle 2’si tutuklu 8 sanığın yargılandığı davanın üçüncü celsesi, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu sanıklar Bislan Rasaev ve Abdula Abdulaev’in getirildiği duruşmada, başka sanıkları ise avukatları temsil etti. Duruşmada kelam alan tutuklu sanık Bislan Rasaev’in avukatı Elif Asena Mecit, müvekkilinin meskeninde bulunan ruhsatsız silah nedeniyle tutuklu bulunduğunu ileri sürerek “Müvekkilim hakkında Çeçen muhalif Abdulhakim hakkında bir aksiyon hazırladığı argüman edilmektedir lakin buna ait somut bir doküman evrakta yer almamaktadır. Hatta bu Abdulhakim kimdir, emniyet güçleri tarafından bulunmamıştır, varlığı yokluğu bile meçhuldür. Yani vilayetle de tutukluluk hali devam edecekse bu şahsın araştırılmasını talep ediyoruz. Müvekkilim siyasal hangi dokümanlara erişmiş, devletimizin hangi sırrını açığa çıkarmış, ne yazık ki ortada kanıt olmadan hala tutukluluğu devam etmektedir. Neredeyse bir yıldır tutukludur. Bu durum müvekkili ve ailesini mağdur etmektedir. 3 çocuk babasıdır. Sabit ikametgah sahibidir. Tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Tutuklu sanık Abdula Abdulaev de hatasız olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KONULDU

Mahkeme heyeti, Bislan Rasaev ve Abdula Abdulaev’in cürmün vasıf ve mahiyeti, kanıt durumu, tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Heyet, her iki sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına hükmetti. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Türkiye’de Rusya karşısı Çeçenler, izlendiklerini ortaya çıkarmak için bir Telegram kümesi kurduğu, şüphelilerden Çeçen kökenli Rus vatandaşı Bislan Rasaev’in de bu kümesi takip ettiği belirtildi. Kuşkulu Rasaev’in İstanbul’daki muhalif Çeçenlere yönelik aksiyon yapmayı planladığı anlatılan iddianamede, Rasaev’in yasadışı silah ticareti yaptığı sav edilen Ebubekir kod isimli kuşkulu Abdula Abdulaev aracılığıyla silah ve mühimmat temin etmeyi planladığı kaydedildi. İddianamede, “Abdulhakim” isimli Çeçen muhalif önderinin gaye durumunda olduğu, Bislan Rasaev’in Çeçenistan idaresinde bulunan devlet vazifelisi ve milletvekili olan Adam Delimkhanov ve güdümündeki Kazbek Dukuzov ile irtibatlı olduğu söz edildi. Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda ele geçirilen lazerli, susturucu tertibatlı ve uzaklık ölçer özellikleri olan dürbünlü silahların maksat şahısları takip etmeye ve maksada uygun nitelikte ve özellikte silahlar olduğu, bu silahlardan birinin Abdula Abdulaev’in adresinde yapılan aramada tavanda bilinmeyen bir bölmede ele geçirildiği kaydedildi. ddianamede, ticaretle uğraşan iş adamları üzere hareket ederek Türkiye’de yaşayan muhalif Çeçen vatandaşları takip etmek, bu şahıslar hakkında özel hayatlarının kapalılığını de ihlal ederek araştırmalar yapıp bilgi ve doküman toplayarak casusluk faaliyeti yürüttükleri anlatıldı. Şüpheliler hakkında “Devletin Zımnî Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal yahut Askeri Casusluk Gayesiyle Temin Etme” kabahatinden 15 yıldan 20 yıla kadar mahpusları isteniyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*