Batı’dan Ukrayna’ya askeri destek devam ediyor: Savunma Bakanı’ndan flaş açıklama

Batı'dan Ukrayna'ya askeri destek devam ediyor: Savunma Bakanı'ndan flaş açıklama
Batı'dan Ukrayna'ya askeri destek devam ediyor: Savunma Bakanı'ndan flaş açıklama
Batı'dan Ukrayna'ya askeri destek devam ediyor: Savunma Bakanı'ndan flaş açıklama

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov açıklama yaparak Rusya’ya karşı Batı’nın destek amaçlı gönderdiği askeri Mühimmat hakkında bilgi verdi.

Bakan Reznikov, Ukrayna Savunma Kuvvetleri’nin son 24 saat içinde ABD’den 180 tonluk askeri mühimmat desteği aldığını ve toplamda ABD’den gelen askeri desteğin 1,500 tona ulaştığını belirtti. Bakan Reznikov, “Dostlarımız uyumuyor” dedi.

620a177370380e2190b9504e.png

“UMARIM UKRAYNA BUNLARI KULLANMAK ZORUNDA KALMAZ”

Savunma Bakanı Reznikov, Litvanya’dan destek amaçlı Stinger uçaksavar füzelerinin Ukrayna’ya ulaştığını belirtti. Bakan Reznikov “Ukrayna ve Litvanya ilişkileri çok yakın ve yüzyıllardır devam ediyor. Asırlık dostluğumuzu ve birbirimize verdiğimiz güçlü desteği takdir ediyorum!” dedi. Diğer yandan Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte “Litvanya’dan gelen Stinger uçaksavar füzeleri bugün Ukrayna’ya ulaştı. Umarım ve içtenlikle dilerim ki Ukrayna bunları kullanmak zorunda kalmaz” ifadelerini kullandı.

2014’TE DE REDDETMİŞTİ

Batı kaynaklı raporlar Rusya’nın Ukrayna sınırında 140 bin askeri bulunduğu ve bu hafta içerisinde işgalin gerçekleşebileceği yönünde.

Kremlin ise bölgeye yaptığı askeri yığınağın bir işgal hazırlığı olduğunu kesin bir dille reddeiyor. Ancak 2014’te de Rusya benzer iddialarda bulunmuş ve saha sonra Kırım’ı ilhak etmişti.

Putin’in o zamandan beri doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları batı destekli Ukrayna hükümeti karşısında her fırsatta desteklediği sıkça dile getirildi.

Ukrayna'dan flaş açıklama: Savaşı önlemek için NATO'dan vazgeçebiliriz!

Ukrayna’dan flaş açıklama: Savaşı önlemek için NATO’dan vazgeçebiliriz!

KRİZ O ADIMLA BAŞLADI

Rusya ile Ukrayna’yı karşı karşıya getiren kriz dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması ile başladı.

Bu adım sonrası 21 Kasım 2013’te ülkede gösteriler başladı. Yanukoviç’in, gösterilerin büyümesi üzerine Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar bağımsızlıklarını ilan etti.

Bunun üzerine ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında çatışmalar başlamış, 18 Mart 2014’te bölge Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Resmi rakamlara göre, 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*