Bal fiyatları en az ikiye katlanacak

Artan girdi maliyetleri nedeniyle yaşanan önemli fiyat artışlarından arıcılar da nasibini aldı. Bu dönem bal fiyatlarının hem üretici hem de tüketici tarafında 2-3 kat artması bekleniyor.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Lideri Ziya Şahin, geçen yıl 1 kilogram çiçek balının üretici maliyetinin 25-26 TL olduğunu ve kendilerinin de bunu 30 TL’den toptan olarak satabildiklerini söyledi. Üretici fiyatları bu formdayken market raflarına bakıldığında tıpkı balın fiyatının 80-90 TL’den satıldığına dikkat çeken Şahin, ortadaki 3 kat farkın da sorgulanması gerektiğine işaret etti.

ÜRETİCİDE 80 TL OLUR

Son 1 yılda ise mazotun 3-4 kat arttığı bir ortamda arıcıların 1 kilogram çiçek balını 58-60 TL civarında mal ettiğini söz eden Şahin, “60 TL’ye mal ettiğimiz balı kimse bizden 50 TL’ye vermemizi beklenmesin. O yüzden bu yıl üreticinin 1 kilogram çiçek balı için toptan satış fiyatı en az 75-80 TL aralığında olacaktır” diyor. Bu hesaba nazaran bir yılda üretim maliyeti yüzde 131, artan balın üretici satış fiyatının da yaklaşık yüzde 150-160 yükselecek. Kelam konusu artışların raflardaki bal etiketlerine de en az iki kat olarak yansıması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*