Bakan Özer açıkladı: Meslek liselerinde günlük 1 milyon ekmek üretilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile “Meslek liselerinden günlük 50 bin ekmek üretimi protokolü” imza merasimine katıldı.

Burada konuşan Bakan Özer, salgın sürecinin çok kritik bir devir olduğunu, bu süreçte gelişmiş ülkelerin bile maskeye erişmekte sorun yaşadığını hatırlattı.

“Bunlar çok kritik müdahaleler, rastlantısal değil”

O süreçte mesleksel eğitimin üretim kapasitesinin devreye girdiğini ve süratle tüm vilayetlerde vatandaşların gereksinim duyduğu, maskeden dezenfektana, yüz gözetici sperlikten maske makinesine kadar tüm eserlerin üretildiğini aktaran Özer, bu gelişmenin de aslında atıl duran bir kapasitenin ne kadar değerli olduğunu gösterdiğini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aslında şunu da göstermiş oldu; 28 Şubat müdahalesinin aslında toplumda nasıl bir uzun vadeli bir felç tesiri yaratma niyetiyle yola çıkıldığını göstermiş oldu. Bunlar çok kritik müdahaleler, rastlantısal değil. Yani bir taraftan din öğretimiyle ilgili, bir taraftan mesleksel eğitimle ilgili o denli bir müdahale yapılıyor ki önümüzdeki 10-20 yılınızı mahvediyor ve eğitim sistemini çok farklı bir noktaya taşıyor. Bugün artık problemlerden değil, yeni kıssalardan bahsediyoruz.”

Meslek liseleri 1 milyon ekmek üretecek

Mesleki eğitim okullarında ekmeğin yeniden buralarda yapılan makinelerde üretildiğini belirten Özer, şunları kaydetti:

AA’nın haberine nazaran Bakan Özer, Gaziantep’te tarım alanında bir açılım yapacaklarının muştusunu vererek şunları söyledi:

“Tarımla ilgili üretim kapasitemizi, eğitim kapasitemizi artırmak durumundayız”

“Önümüzdeki 10 yıllar iklim değişliğinin getirmiş olduğu kuraklık, besin tedarik zincirlerindeki sorunlar tüm dünyanın Kovid üzere yüzleşme devirleri olacak. Onun için bugünden tedbir alıp tarımla ilgili üretim kapasitemizi, eğitim kapasitemizi artırmak durumundayız. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığımızla çok önemli atılım yaptık, iş birliğine girdik. Türkiye’nin her bir noktasındaki tarım alanında eğitim veren meslek liselerimizi Tarım ve Orman Bakanlığımızla birlikte yönetiyoruz. Yalnızca eğitimi yönetmeyeceğiz, bize ilişkin olan yerlerdeki üretim kapasitesini de birlikte şekillendireceğiz.”

Konuşmaların akabinde, protokol imzalandı.

Törene, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yasin Zirve de katıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*