Bakan Koca’dan TUS ve nöbet açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin getirdiği sınırlamayla artık asistanların ayda en çok 8 nöbet tutacağını bildirdi.

Bakan Koca, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe ait toplumsal medya hesabından açıklamada bulundu.

‘TUS’A GİRECEK TÜM MESLEKTAŞLARIMA MUVAFFAKİYETLER DİLERİM’

Yarın yapılacak Tıpta Uzmanlık İmtihanı (TUS) için başvuran intörn tabiplerin imtihana girmelerine mani bir durum bulunmadığını belirten Koca, “Resmi Gazete’de yayımlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği mevcut müracaatları kapsamıyor. TUS’a girecek tüm meslektaşlarıma muvaffakiyetler dilerim.” ifadelerini kullandı.

NÖBET AÇIKLAMASI

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin getirdiği sınırlamayla artık asistanların, 3 günde birden daha sık olmamak kaydıyla, ayda en çok 8 nöbet tutacağını açıklayan Koca, gece nöbeti tutan asistanların ise sonraki gün vazife almayacağını kaydetti.

Yönetmeliğe nazaran, TUS ve DUS’ta çıkan soruların fakülte çekirdek eğitim programını temel almasının hedeflendiğini vurgulayan Koca, “Çekirdek eğitime dayalı soru oranı son imtihanda yüzde 80 kadardı. Gaye yüzde 100. YDUS için de çekirdek müfredata uygunluk amaçlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*